حداقل جریمه‌های رانندگی در ایران از هزار تومان به سه هزار تومان و حداکثر جریمه نقدی از سی هزار تومان به دویست هزار تومان افزایش یافت. 
رقم‌های جدید جریمه در سه گروه طبقه‌بندی شده است. جریمه برای کلان‌شهرها، جریمه‌های دیگر شهرها و جریمه روستاها.
گرانترین جریمه مربوط به رانندگی در حال مستی، یا پس از مصرف مواد روان گردان است و پلیس علاوه بر جریمه، گواهینامه راننده متخلف را به مدت شش ماه ضبط می‌کند و او را به دادگاه می‌فرستد. 
بعد از این تخلف، رانندگی نمایشی، رعایت نکردن سرعت مجاز، سبقت غیرمجاز، حرکت مارپیچی و دنده عقب رفتن در بزرگراه‌ها صد هزار تومان جریمه دارد و در صورتی که راننده دو تخلف همزمان انجام دهد ماشین به مدت سه روز توقیف خواهد شد. 
در صورتی که تاکسی‌ها از تاکسی‌متر استفاده نکنند هم پلیس می‌تواند آن‌ها را ده هزار تومان جریمه کند. 
ارزان‌ترین جریمه هم نه برای خودرها بلکه برای عابران پیاده است که در سواره‌رو حرکت کنند.
فهرست کامل جریمه‌های جدید به شرح زیر است.

jarimeh1

عکس: ensiematthias

با ابلاغ قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی، از این پس جریمه‌های تازه‌ای برای تخلفات رانندگی در نظر گرفته شده است. 
براساس این قانون تازه، سنگین‌ترین مبلغ جریمه برای رانندگی در حالت مستی یا تحت تأثیر مواد مخدر و روان‌گردان در نظر گرفته شده و مبلغ آن دویست هزار تومان است. همچنین راننده متخلف در این صورت شش ماه حق رانندگی نخواهد داشت. 
این اولین بار بعد از چهل سال است که این قانون اصلاح می‌شود. 
در ده سال گذشته در ایران بیش از دو میلیون نفر براثر تصادف رانندگی جان خود را از دست داده‌اند و بیشتر جان باختگان جوان بوده‌اند. 
پلیس ایران امیدوار است با اصلاح قانون تخلفات و امکان استفاده از جریمه‌های سنگین‌تر برای متخلفان، قدرتش  در کنترل ترافیک شهر‌ها و جاده‌ها بیشتر شود و آمار تلفات کاهش یابد.
براساس قانون جدید، همه سرنشینان خودرو باید کمربند ایمنی ببندند و اگر عابر پیاده‌ای از محل مقرر عبور نکند، در صورت تصادف ممکن است مقصر شناخته شود. رانندگانی هم که بدون مجوز وارد محدوده طرح ترافیک شوند، هر ساعت جریمه خواهند شد. 

جریمه‌ها باید ظرف مدت دو ماه پرداخت شود و بعد از پرداخت جریمه،‌ راننده می‌تواند به آن اعتراض کند. براساس قانون، اداره راهنمایی و رانندگی موظف است ظرف بیست و چهار ساعت به این اعتراض رسیدگی کند. اگر راننده بعد از چهار ماه از پرداخت جریمه خودداری کند، اخطار کتبی دریافت خواهد کرد و بعد از یک ماه، در صورت عدم پرداخت گواهینامه و پلاک خودروی او توقیف می‌شود. 

 نوع جریمه  میزان جریمه
رانندگی در حالت مستی و مصرف روان‌گردان‌ها  دویست هزار تومان و ضبط گواهینامه به مدت ۶ ماه
 سبقت غیرمجاز  صد هزار تومان
 حرکات مارپیچ و نمایشی  صد هزار تومان
 سرعت غیر مجاز  صد هزار تومان
 عبور از خط عابر پیاده  بیست هزار تومان

 میزان نمره منفی  نوع جریمه
۳۰ نمره منفی در برابر تخلفات  ۳ ماه ضبط گواهینامه برای بار اول و پرداخت ۴۰ هزار تومان جریمه
۲۵ نمره منفی برای بار دوم   ۶ ماه ضبط گواهینامه و پرداخت ۶۰ هزار تومان
 ۲۰ نمره منفی برای بار سوم  ابطال گواهینامه و پرداخت صد هزار تومان
 همراه نداشتن مدارک خودرو  توقیف خودرو
 عدم پرداخت به موقع جریمه  ضبط گواهینامه و پلاک خودرو
 ورود به محدوده طرح ترافیک  هر یک ساعت یک بار جریمه

همچنین رانندگان باید همیشه هنگام رانندگی، مدارک خودرو (گواهینامه، کارت خودرو، بیمه‌نامه و برگ معاینه فنی برای خودروهایی که بیش از پنج سال از ساخت آن می‌گذرد) را همراه داشته باشند. در غیر این صورت پلیس می‌تواند تا زمان ارائه مدارک، ماشین را متوقف کند.  
موتورسواران هم در قانون جدید، در صورت عبور از پیاده رو، حرکت در جهت مخالف مسیر مجاز، ایجاد عمدی صدای ناهنجار، حمل بار غیرمتعارف، حرکت نمایشی مارپیچ، تک چرخ، حمل یدک، عدم استفاده از کلاه ایمنی و تردد در خطوط ویژه اتوبوس جریمه خواهند شد. 

اشتراک در خبرنامه