آخرین جمعه از تیرماه امسال در اوج تحریم های آمریکا علیه صنعت خودرو ایران، برای اولین بار پس از ۳۴ سال یک دستگاه «شورولت کامارو» زرد رنگ، ساخت شرکت جنرال موتورز، مستقیماً از میامی آمریکا به فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) وارد شد. 
مجید جاودانی تبریزی، واردکننده این خودرو فرآیند ورود این خودرو به کشور را شرح داده و توضیح می دهد چگونه جنرال موتورز موفق شده نظر مقامات آمریکایی را برای تاسیس دفتر نمایندگی خود در ایران جلب کند. بخش‌هایی از این گفته‌های او را در زیر بخوانید. گزارش کامل درباره ورود جنرال موتورز به ایران را می‌توانید در شماره ۵۰ هفته نامه تجارت فردا بخوانید.
«بنده نماینده شرکت فیدال فرانسه در پروژه های کلان اقتصادی در ایران و جمهوری آذربایجان هستم و با شرکت دنتونز ایالات متحده نیز همکاری می کنم. در واقع این فیدال است که به اتحادیه اروپا مشاوره حقوقی می‌دهد و بهتر بگویم قوانین و مقررات اتحادیه اروپا با مشاور فیدال تنظیم می شود. شرکت های بزرگی مانند توتال، رنو و شرکت های مختلف دیگر از کشور فرانسه و از کشورهای دیگر اروپایی مانند شل از موکلان این موسسه حقوقی هستند که اتفاقاً یکی از پرونده های مهمی که این روزها در فیدال بررسی می شود موضوع قطع همکاری ایران خودرو با پژو است.»  
«شرکت دنتونز نیز که یکی از ده شرکت برتر حقوقی دنیا و شریک استراتژیک فیدال در ایالات متحده است در واشنگتن دفتری را ایجاد کرده تا به طور اختصاصی از طریق وکلای زبده ای روی تحریم ها کار کند و تخصص شان کار کردن روی تحریم هاست. این افراد نفوذ بالایی در کنگره و کاخ سفید دارند و لابی گرانی بسیار موفق هستند.»
«هدف اصلی ایالات متحده در تحریم سوم جولای، گروه رنو- نیسان بود. چون این گروه تنها شرکت هایی هستند که در صنعت خودرو ایران به تولید مشترک مشغولند. تحریم های سوم جولای باعث شد این گروه خودروسازی به رغم منافعی که داشت دیگر در ایران فعالیتی نداشته باشد. رنو موکل ماست و ما می دانیم که به دلیل همین تحریم این شرکت به طور صد درصد از ایران رفته است و دیگر تولیدی در ایران خودرو و سایپا ندارد. رنو پارس نماینده رنو در بخش تولید است که تعاملش با ایران قطع شده است. در حقیقت تولید ال ۹۰ در ایران متوقف شده است. شاخه ایران رنو امروز غیرفعال است و دیگر به تولید نمی تواند ادامه دهد.»
«آمریکایی ها به این نتیجه رسیده اند که با توجه به اشباع بازار کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس، بکرترین بازار ایران است. قصد دارند با خارج کردن رقبایشان جا پای خود را محکم تر کنند و رفته رفته روابط تجاری خود را بهبود بخشند و محصولات شان را وارد ایران کنند. این اتفاق قرار است در صنایع لوازم خانگی و خودرو رخ دهد. در حقیقت زمینه حضور محصولات آمریکایی با ورود خودرو مساعد خواهد شد.»
« فیدال و دنتونز  پروسه ورود جنرال موتورز به ایران را تقریباً از یک سال پیش شروع کردند. تیرماه سال گذشته شرکت «ائل خودرو» در منطقه آزاد ارس تاسیس شد که هدف از تاسیس این شرکت، نمایندگی یک برند آمریکایی بود. در ابتدا هر سه برند آمریکایی جنرال موتورز، فورد موتور و کرایسلر مطرح بودند که نهایتاً با توجه به مشاوره های بین المللی اخذ نمایندگی جنرال موتورز مورد توجه قرار گرفت. ائل خودرو شرکتی ۱۰۰ درصد خصوصی است و در منطقه آزاد ارس ثبت شده است.»
«وکلای زبده ای در واشنگتن به لابی کردن با مقامات کنگره و کاخ سفید روی آوردند و توانستند نظر آنها را جلب کنند تا مجوز تاسیس نمایندگی جنرال موتورز در ایران را بگیرند و از این طریق واردات رسمی و مستقیم محصولات این شرکت از آمریکا به ایران اخذ شود.»

«گمرک، وزارت خزانه داری، وزارت بازرگانی و سایر ادارات ایالات متحده به جنرال موتورز اعلام کردند برای بازگشت به ایران مشکلی ندارد و تاسیس نمایندگی رسمی در این کشور نمی تواند نقض تحریم ها تلقی شود. خروجی تلاش وکلا هم روز جمعه ۲۸ تیرماه امسال به ثمر نشست و اولین خودرو جنرال موتورز با برند شورولت مدل کامارو به ایران وارد شد و در فرودگاه امام خمینی به زمین نشست.»
«این خودرو از میامی به پاریس آمده از آنجا با هواپیمایی قطر به فرودگاه امام خمینی منتقل شده است و از آنجا هم به مقصد نهایی آن به منطقه آزاد ارس می رود ولی از ارس دوباره به تهران منتقل خواهد شد. چون دفتر مرکزی شرکت در منطقه آزاد ارس است تمام واردات ما ابتدا به منطقه آزاد می رود و از آنجا به سایر نقاط کشور انتقال داده می شود.»
«قیمت شورولت کامارو در آمریکا از حدود ۲۵ هزار دلار شروع می شود. تیپی که ما آوردیم در آمریکا حدود ۴۵ هزار دلار قیمت دارد. با توجه به اینکه موتور آن بالای ۲۵۰۰ سی سی است تعرفه وارداتش نامشخص است. اما اگر همان تعرفه ۹۰ درصد را در نظر بگیریم قیمت نهایی آن حدود ۲۷۰ میلیون تومان برای مشتری خواهد شد.»
«جنرال موتورز شامل چهار برند شورولت، بیوک، جی ام‌سی و کادیلاک است. ما در هر مرحله از هر مدل یک دستگاه وارد می کنیم. روش فروش مان هم به صورت پیش فروش و ثبت سفارش از سوی مشتری خواهد بود.»

«خودروهایی که به ایران وارد می شود، مستقیم از کارخانه جنرال موتورز آمریکا به کشورمان می آیند. این شرکت در نقاط مختلف دنیا خطوط تولید دارد، اما قرار است ما برای مشتریان ایرانی خودرویی را وارد کنیم که سازنده آن شرکت مادر در خود آمریکاست.»
«هم اکنون مشکلات حقوقی تاسیس نمایندگی جنرال موتورز در ایران برطرف شده و تا یک ماه آینده توافقنامه به امضا خواهد رسید. جنرال موتورز برای ایجاد سازمان خدمات پس از فروش شعبه پاریس خود را مامور کرده تا به کارکنان ائل خودرو آموزش دهد. پرسنل این شرکت توسط کارشناسان فرانسوی جنرال موتورز آموزش های لازم را در بحث خدمات پس از فروش خواهند دید و پس از طی این مراحل قرارداد رسمی تاسیس نمایندگی به امضای طرفین خواهد رسید.»
«موافقت اصولی آمریکا برای تاسیس نمایندگی جنرال موتورز در ایران راگرفته ایم و فقط بحث فنی موضوع است که باید برطرف شود تا ماه آینده شرایط و استانداردهای لازم برای امضای قرارداد فراهم شود. در برنامه ریزی صورت گرفته قصد داریم خدمات پس از فروش در تبریز قرار گیرد.»
«نکته ای که به صورت عمومی در مورد محصولات جنرال موتورز وجود دارد این است که خودرو را در تیپ های مختلف با قیمت رقابتی در مقایسه با سایر برندهای موجود در بازار ایران عرضه می کنیم. به طور مثال این امکان برای ما وجود دارد که فرضاً شورولت تراورس را با قیمتی رقابتی در مقابل هیوندا سانتافه عرضه کنیم یا فرضاً بیوک ورانو را با یک قیمت رقابتی در مقابل هیوندای سوناتا وارد بازار کنیم.»