یک سال پس از رونمایی از کانسپت «پروژه ۷» توسط جگوار، این کارخانه اعلام کرده این خودرو را در تعداد محدودی به بازار عرضه خواهد کرد. جگوار «پروژه ۷» از مدل اف-تایپ را سریعترین و قوی‌ترین جگوار تاریخ معرفی می‌کند و قرار است آن را فردا (پنجشنبه ۵ تیر) در فستیوال سرعت «گوود وود» به طور رسمی رونمایی کند.

«پروژه ۷» با موتور هشت سیلندر پنج لیتری خود ۵۷۵ اسب بخار نیرو تولید می‌کند. این نیرو کافی است تا سرعت سوپراسپرت جگوار در ۳.۹ ثانیه از صفر به صد کیلومتر در ساعت برسد. حداکثر سرعت «پروژه ۷» به صورت اکترونیکی به ۳۰۰ کیلومتر در ساعت محدود شده است.

جگوار اعلام کرده تنها ۲۵۰ دستگاه از «پروژه ۷» ساخته خواهد شد. این خودروهای توسط بخش «عملیات ویژه» جگوار و با دست ساخته خواهد شد و هرکدام پلاک با شماره مخصوص و امضای ایان کالام، مدیر طراحی جگوار را دارد که بین دو صندلی نصب شده است.

«عملیات ویژه» بخش تازه‌ای است که قرار است از این پس ماشین‌های تقویت‌شده جگوار را با تولید اندک بسازد. «پروژه ۷» اولین محصول این بخش است. 

عدد ۷ تعداد پیروزی‌های جگوار در مسابقات  ۲۴ ساعته له‌مان است و رنگ آبی و سفید هم همان رنگی است که مدل دی‌-تایپ این کارخانه با آن در دهه پنجاه این پیروزی‌ها را به دست آورده است.جگوار مدل دی-تایپ را بین سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۷ در تعداد بسیار کم تولید کرد و با آن در سال‌های ۱۹۵۵، ۱۹۵۶ و ۱۹۵۷ در مسابقه ۲۴ ساعته له‌مان پیروز شد. این خودرو به این خاطر مشهور است که با کمک کارخانه هوانوردی مالکوم سایر در بریستول انگلستان ساخته شد و در ساخت آن از فن‌آوری هوانوردی کمک گرفته شد.

مانند کانسپتی که سال گذشته در فستیوال گوود وود نمایش داده شد، ظاهر این خودرو با الهام از مدل کلاسیک دی-تایپ تغییر داده شده که مهمترین عنصر بصری آن بال پشت سر راننده است. 

«پروژه ۷» بر خلاف اف-‌تایپ‌های معمولی سقف الکتریکی ندارد و به جای آن سقف پارچه‌ای ساده دارد که باید آن را با دست باز کرد.

شیشه‌های جلو هم شبیه به کانسپت، کوتاه‌تر از مدل معمولی است. سپرهای جلو و عقب ماشین هم با مدل معمولی متفاوت است. تغییرات آئرودینامیکی در سپرها و بال عقب، که از  جنس فیبرکربن ساخته شده است، باعث شده تا فشار عمودی هوا بر ماشین ۱۷۷ درصد از اف-تایپ معمولی بیشتر باشد. 

برای مهار قدرت زیاد موتور، سیستم فنربندی ماشین تغییر کرده و از ترمزهای سرامیکی استفاده شده است.

مشخصات رسمی جگوار اف-تایپ پروژه ۷

ENGINE & TRANSMISSION

Engine capacity (cc) 5000

Cylinders 8

Valves per cylinder 4

Compression ratio 9.5:1

Bore/stroke (mm) 92.5/93.0

Transmission 8-speed ‘Quickshift’

PERFORMANCE

۰-۱۰۰km/h (sec) 3.9

Top speed (km/h) 300, electronically limited

Power ([email protected]) [email protected]

Torque ([email protected]) [email protected]

Wheels 20-inch ‘Storm’ alloy, in gloss black

Tyres – size

۲۵۵/۳۵/۲۰ (front)

۲۹۵/۳۰/۲۰ (rear)

Tyres – make

Standard: Pirelli P Zero

Optional: Continental ForceContact

 

DIMENSIONS

Length (mm) 4519

Width excl (mm) 1923

Height (mm, without roof) 1277

Wheelbase (mm) 2622

Fuel tank capacity (litres) 72

Weight (kg) 1585

جگوار اعلام کرده که مشخصات مدلهایی که به بازار آمریکای شمالی صادر می‌شود با مدلی که فردا رونمایی خواهد شد متفاوت خواهد بود. ماشین‌ها از اواسط سال ۲۰۱۵ به خریداران تحویل داده می‌شود. قیمت ماشین هنوز به طور رسمی اعلام نشده است.