رکود بازار خودرو و بی‌رغبتی مشتریان به خرید در روزهای پایانی بهار، حال و هوای پاییزی به این بازار داده و همین باعث کاهش قیمت برخی خودروهای داخلی و خارجی شده است.
کاهش تقاضا در سه ماه اول سال تاحدی عادی است و معمولا بازار با فرا رسیدن تابستان و آغاز سفرهای تابستانی، رونق می‌گیرد. امسال اما گران شدن خودرو و کاهش قدرت خرید مردم رکود سه ماه اول سال را تشدید کرده است.
عوامل دیگری از جمله  مذاکرات هسته‌ای و انتظار برای تعیین تکلیف قیمت خودرو باعث شده مردم همچنان برای خرید دست نگه دارد. در عین حال، رکود در بازارهای دیگر و کاهش  قدرت خرید مردم تقاضا را بیشتر کاهش داده است. به همین دلیل قیمت خودرو در بازار باز هم روندی کاهشی داشت.

کاهش ۵۰۰ هزار تومانی تندر اتوماتیک
قیمت پژو ۴۰۵ اس‌ال‌اکس با کاهشی پانصد هزار تومانی در حال حاضر به قیمت ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی در بازار معامله می‌شود. قیمت پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز هم ۲۰۰ هزار تومان کمتر شده به ۳۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده و پژو پارس دوگانه‌سوز هم ۳۰۰ هزار تومان ارزان شده و ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
قیمت رانا اما تغییری نکرده و همچنان با قیمت ۳۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.
در مقابل، قیمت تندر ۹۰ مدل E2 اتوماتیک در بازار با کاهش پانصد هزار تومانی به ۵۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده و قیمت سمند ال اکس هم با افت پانصد هزار تومانی ۳۰ میلیون و سیصد هزار تومان است.
سوزوکی ویتارا هم نیم میلیون تومان ارزان شده و ۱۳۵ میلیون تومان است.
کاهش قیمت پراید
در بررسی قیمت محصولات گروه خودروسازی سایپا نیز باید به کاهش ۳۰۰ هزار تومانی قیمت سایپا ۱۱۱ مدل SE و عرضه این خودرو به قیمت ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اشاره کنیم.
سایپا ۱۳۱ مدل SE هم صد هزار تومان (۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان) و سایپا ۱۳۲ مدل SE نیز ۲۰۰ هزار تومان (۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان) ارزان شده است.
قیمت پارس تندر نیز با افت ۴۰۰ هزار تومانی به ۴۴ میلیون تومان رسیده است. قیمت تیبا اما بدون تغییر ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
محصولات جدید سایپا هم ارزان شده‌اند. چانگان CS35 سه میلیون و ۶۰۰ هزار کمتر از قبل و به قیمت ۸۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود و قیمت ایدو نیز از ۸۵ میلیون تومان به ۸۴ میلیون تومان رسیده است. کیا سراتو اتوماتیک هم با افت قیمت یک میلیون تومانی، ۹۱ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.
در مورد وانت پیکاپ ریچ نیز باید به افزایش یک و نیم میلیون تومانی قیمت این خودرو در بازار اشاره کنیم که در حال حاضر ۶۸٫۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. دلیل این افزایش قیمت، رشد قیمت کارخانه‌ای این خودرو از ۶۶ میلیون تومان به ۶۸٫۵ میلیون تومان است.

افت قیمت مونتاژهای چینی
در بررسی خودروهای چینی مونتاژ داخل نیز باید به کاهش صد هزار تومانی قیمت جک J5 دنده اتومات در بازار اشاره کنیم که در حال حاضر به قیمت شصت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.
قیمت نوع دنده دستی این خودرو نیز با کاهش سه میلیون تومانی، به ۴۷ میلیون تومان رسیده است. قیمت جک S5 هم با کاهش ۵۰۰ هزار تومانی به ۸۲ میلیون تومان رسیده است.
اکس ۶۰ هم باید به کاهش قیمت ۸۰۰ هزار تومانی و عرضه این خودرو با قیمت ۶۰ میلیون تومان اشاره کنیم.
قیمت اکس ۳۳ هم با کاهش یک میلیون تومانی به ۷۰ میلیون تومان رسیده است.

افت بازار خارجی‌ها
بررسی قیمت خودروهای خارجی نیز نشان‌دهنده کاهش قیمت برخی خودروها در بازار است. تویوتا پرادو دو در پنج میلون ارزان تر شده و ۲۷۵ میلیون تومان است. اما مدل چهار پنج میلیون تومان گران‌تر شده و به ۳۹۵ میلیون تومان رسیده است.
در مقابل، قیمت تویوتا کرولا با افت سه میلیون تومانی به ۱۳۱ میلیون تومان رسیده است. قیمت یاریس هاچ‌بک نیز یک میلیون تومان کاهش یافته و با قیمت ۱۱۴ میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود.
قیمت بنز E200 نیز با کاهش پنج میلیون تومانی به ۴۲۵ میلیون تومان رسیده و در مورد سوناتا هم باید به کاهش یک میلیون تومانی قیمت این خودرو و عرضه آن به قیمت ۱۷۱ میلیون تومان در بازار اشاره کنیم.

منبع: فارس