هوندا موتور اخیرا اعلام کرد صادراتش از ژاپن به آمریکای شمالی در فاصله ژانویه تا مه امسال بیش از ۱۰۰۰ برابر نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

برنامه خودروساز ژاپنی برای سود بردن از ضعیف شدن ارزش ین و تقویت صادرات در ابتدای سال جاری میلادی هوشمندانه به نظر می رسید. اما پس از رای مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا، شاید دیگر چنین نباشد. این رای وضعیت بازار ارز را تغییر داد و باعث شد رزش ین صعود کند و باعث دردسر صادرکنندگان ژاپنی شد.

هوندا در سالهای گذشته که ارزش ین به بالاترین سطح در برابر دلار آمریکا رسیده بود، صادرات از ژاپن را کم کرده بود تا تاثیر گرانی این ارز را جبران کند. این خودروساز در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۵ تنها دو هزار و ۴۷۳ خودرو از ژاپن به آمریکای شمالی، که بزرگترین بازار این شرکت است، صادر کرد.

رونق صادرات

اما تاکاهیرو هاچیگو، مدیرعامل جدید هوندا که پارسال کارش را آغاز کرد، تصمیم گرفت از ظرفیت اضافی تولید در ژاپن و کاهش چشمگیر ارزش ین استفاده کند. کاهش ناگهانی ارزش این ارز در سال ۲۰۱۵ که به پایین‌ترین سطح در چند سال گذشته رسید، صادرات از ژاپن را مجددا سودآور کرد.

هوندا ۲۸ هزار و ۸۰۲ خودرو تا پایان سال ۲۰۱۵ به آمریکای شمالی صادر کرد که ۱۵۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۴ بیشتر بود و این روند در سال ۲۰۱۶ اوج گرفت. طبق اعلام هوندا، صادرات به آمریکای شمالی در پنج ماه اول سال ۲۰۱۶ از کل صادرات سال گذشته پیشی گرفت و با هزار و ۱۱ درصد رشد، به ۲۷ هزار و ۴۸۰ دستگاه رسید.

دردسر پول قوی

مدلهای فیت و آکورد هیبرید هوندا و آکورا آر ال اکس از ژاپن به آمریکای شمالی صادر میشود و از همه بیشتر مدل فیت به آمریکا فرستاده شده است.

در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۶ هوندا ۲۰ هزار و ۵۳۴ مدل فیت در آمریکا فروخت که تنها هزار و ۸۱۷ دستگاه آن در آمریکای شمالی تولید شدند در حالیکه در مدت مشابه سال گذشته تنها ۵۰ دستگاه وارداتی فروخته بود. اما اکنون صعود یکباره ارزش ین، این معادله صادراتی را تحت فشار قرار داده است.

ارزش ین از اول ژوئن تا پایان هفته گذشته ۳.۷ درصد در برابر دلار افزایش یافته است و تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا این روند را تشدید کرده است.

در ۲۳ ژوئن که در بریتانیا همه پرسی برای ماندن یا ترک اتحادیه اروپا برگزار شد، دلار ۱۰۴.۵۴ ین خریداری شد اما دوشنبه هفته گذشته نرخ برابری ین در برابر دلار به ۱۰۰.۴۹ ین صعود کرد با اینهمه از آن زمان ارز ژاپن اندکی از این رشد را واگذار کرده است.

منبع: اتوموتیو نیوز، ترجمه: ایسنا