با اعلام دستورالعمل تعیین قیمت خودرو توسط شورای رقابت، قیمت رسمی خودروهای ساخت ایران باید کاهش یابد اما خودروسازان تهدید کرده‌اند که این مصوبه را اجرا نخواهند کرد. 
احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران که از منتقدان جدی دخالت دولت در قیمت‌گذاری خودرو است به خبرگزاری ایسنا گفت «قیمت خودرو مطمئنا بیشتر از این کاهش نخواهد یافت.» 
بعد از سپردن قیمت‌گذاری به خودروسازان، قیمت‌ها به شدت در دو ماه گذشته افزایش یافت و این افزایش قیمت با اعتراض‌شدید در مجلس و دولت روبرو شد. در ‌‌نهایت رئیس جمهوری ایران که خود مصوبه سپردن قیمت‌گذاری به خودروسازان را امضا کرده بود، در گفتگویی تلویزیونی تهدید کرد که در صورت عدم کاهش قیمت‌ها، تعرفه واردات خودرو را کاهش خواهد داد. 
در پی این تهدید شورای رقابت، وابسته به نهاد ریاست جمهوری اعلام کرد دستورالعمل تازه‌ای برای تعیین قیمت خودرو اعلام خواهد کرد که براساس آن نرخ خودرو براساس نرخ‌های شهریور امسال به اضافه نرخ تورم شش ماه دوم سال محاسبه خواهد شد. 
هفته گذشته در مراسمی در کارخانه سایپا که با حضور معاون رییس جمهوری ایران برگزار شد، مدیران ایران خودرو و ساپیا هر دو کاهش قیمت‌ها را تایید کردند و حتی گفته شد قیمت ها تا چهار میلیون تومان کم می‌شود {+} اما به نظر می‌رسد خودروسازان به سادگی آماده عقب‌نشینی از قیمت‌هایی که خود تعیین کرده‌اند نیست. 
آقای نعمت‌بخش می‌گوید شورای رقابت نمی‌تواند سرنوشت شاغلان در صنعت خودرو را «به بازی» بگیرد «به عنوان نماینده حدود ۸۰۰ هزار پرسنل شاغل در صنعت خودرو و قطعه اعلام می‌کنم که در صورتیکه دستورالعمل شورای رقابت مبتنی بر کاهش بیشتر قیمت خودرو باشد به هیچ وجه به آن عمل نخواهیم کرد.» 

قیمت‌های جدید شورای رقابت
شورای رقابت امروز شاخص تورم بخشی صنعت خودرو در شش ماهه دوم امسال برای پنج مدل خودرو (به روایت آمارهای بانک مرکزی) را براساس ارز آزاد و مبادله‌ای اعلام کرد که برهمین اساس، قیمت این خودرو‌ها براساس قیمت مصوب شهریورماه به علاوه نرخ تورم بخشی، مشخص شد. 
در همین حال، قیمت پراید ۱۳۱ اس ایکس در شهریور ماه ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که براساس ارز آزاد و مبادله‌ای به علاوه تورمی بخشی، قیمت آن به ترتیب باید حدود ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ۱۲ میلیون و هشتصد هزار تومان باشد، در حالی که قیمت این خودرو براساس جدید‌ترین تغییرات، ۱۶ میلیون و ۵۰ هزار تومان (با احتساب بیمه شخص ثالث و مالیات بر ارزش افزوده) است. 
قیمت تیبا با فرمان هیدرولیک و کیسه هوا در شهریور ماه ۱۲میلیون و ۸۵۸ هزار تومان بود که براساس ارز آزاد و مبادله‌ای به علاوه تورمی بخشی، قیمت آن به ترتیب باید حدود ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد، در حالی که قیمت این خودرو براساس جدید‌ترین تغییرات، ۱۹ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان (با احتساب بیمه شخص ثالث و مالیات بر ارزش افزوده) است. 
قیمت سمند اس ایکس بنزینی در شهریور ماه ۱۷ میلیون و ۲۴۲ هزار تومان بود که براساس ارز آزاد و مبادله‌ای به علاوه تورمی بخشی، قیمت آن به ترتیب باید حدود ۲۴ و ۲۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان باشد، در حالی که قیمت این خودرو براساس جدید‌ترین تغییرات، ۲۶ میلیون تومان (با احتساب بیمه شخص ثالث و مالیات بر ارزش افزوده) است. 
قیمت پژو ۴۰۵ اس ال ایکس در شهریور ماه ۱۶ میلیون و ۶۴۷ هزار تومان بود که براساس ارز آزاد و مبادله‌ای به علاوه تورمی بخشی، قیمت آن به ترتیب باید حدود ۲۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و ۱۹ میلیون  و ۷۰۰ هزار تومان باشد، در حالی که قیمت این خودرو براساس جدید‌ترین تغییرات، ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان (با احتساب بیمه شخص ثالث و مالیات بر ارزش افزوده) است. 
در همین حال، قیمت خودروی رانا در شهریورماه مشخص نشده بود و اولین نرخی که برای این خودرو به تائید سازمان حمایت رسید، ۲۱ میلیون  ۵۰۰ هزار تومان بود. حال قیمت آن براساس ارز آزاد و مبادله‌ای به علاوه تورم بخشی به ترتیب حدود ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ۲۶ میلیون  و ۵۰۰ تومان می‌شود در حالی که قیمت این خودرو براساس جدید‌ترین تغییرات، ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان (با احتساب بیمه شخص ثالث و مالیات بر ارزش افزوده) است.