رییس سازمان املاک تملیکی از صاحبان خودروهای لوکسی که به تازگی ورود آنها توسط دولت آزاد شده خواست برای تعیین تکلیف این خودروها به سازمان مراجعه کنند. امین دلیری اما گفت این خودرو به صورت مستقیم به مالکان تحویل داده نخواهد شد و قرار است به مزایده گذاشته شود.

به گفته آقای دلیری، صاحبان کالا می‌توانند در مزایده شرکت کنند و در صورت برنده شدن مالک خودرو خواهند شد. اگر مالکان خودرو در مزایده برنده نشوند، «سازمان، منابع حاصل از فروش را طبق ضوابط و مقررات به مالکان تحویل می‌دهد.»

رییس سازمان املاک تملیکی به خبرگزاری مهر گفته است «دولت عرضه و فروش خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی را در سال ۹۳ ممنوع اعلام کرد و بر این اساس این خودروها باید به کشورهای مبدا واردات، مرجوع می‌شد که این کار اتفاق نیفتاد و صاحبان این کالاها، آنها را به دلیل پیگیری برای واردات از مجاری رسمی، در گمرک رها کرده بودند و کالا متروکه شده بود، چراکه قرار بود که این مصوبه اصلاح شود تا ممنوعیت واردات، مشمول این خودروها نشود.»

سناریوهای واردات

خبر آزاد شدن ورود خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی هفته پیش‌ اعلام شد. با اینکه تصور می‌شد این مصوبه به منزله آزادی ورود این خودروها به ایران است، اما آقای دلیری می‌گوید مصوبه دولت تنها به خودروهایی مربوط می‌شود که در گمرک مانده‌اند. به گفته او هنوز خودروهای با حجم موتور بیشتر از ۲.۵ لیتر ثبت سفارش انجام نمی‌شود و تصمیم دولت در مورد این خودروها در آینده اعلام خواهد شد.

«دولت چهار شیوه را برای تصمیم‌گیری در خصوص چگونگی ورود خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی در دستور کار بررسی دارد؛ به این معنا که یا شاخص ارزش و قیمت این خودروها را در نظر خواهد گرفت، یا بر اساس شیوه فعلی یعنی حجم موتور کار را مدیریت خواهد کرد یا تلفیقی از حجم موتور و ارزش را مدنظر قرار خواهد داد یا در نهایت، تصمیم به اصلاح تعرفه واردات این خودروها خواهد گرفت، بنابراین این شیوه‌ها در دستور کار بررسی دولت قرار دارد و در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود.»

مزایده این خودروها به صورت الکترونیکی و ظرف ۱۵ روز کاری و بعد از بازدید شرکت‌کنندگان در مزایده برگزار خواهد شد.

آقای دلیری هفته پیش گفته بود بیش از ۳۴۰ دستگاه خودرو در انبارهای این سازمان است که حجم موتورشان کمتر از دو و نیم لیتر است و در صورت تایید سازمان استاندارد، آنها هم در داخل کشور فروخته خواهد شد.

عکس بالای صفحه تزیینی است.