جنرال موتورز اعلام کرده تا ده سال دیگر ماشینی می‌سازد که به راننده نیازی نداشته باشد. 
آلن تاب، مسئول تحقیقات جهانی این کمپانی هفته گذشته در کنگره جهانی سیستم‌های هوشمند حمل و نقل از کار بر روی این تکنولوژی جدید خبر داد. 
به گفته آقای تاب این ماشین از حس‌گر، رادار و راه‌یاب ماهواره‌ای و دوربین‌ استفاده می‌کند تا به راننده کمک کند، موقعیت ماشین را در جاده اصلاح کند و حتی ماشین را خود به طور خودکار براند. 

جنرال موتورز اولین کارخانه‌ای نیست که سیستم‌های ایمنی فعال را در ماشین‌هایش به کار می‌گیرد. ولوو اکنون مدتی است که سیستمی به نام سیتی سیفتی (امنیت شهری) را در ماشین‌هایش عرضه می‌کند که به طور مداوم خیابان را رصد می‌کند و در سرعت‌های زیر سی کیلومتر در ساعت به محض احساس خطر تصادف، ترمز‌ها را به طور خودکار فعال خواهد کرد.

فورد فوکوس جدید علاوه براین خواندن علایم راهنمایی، ماشین را بین دو خط جاده نگه‌ می‌دارد و  دائم روش رانندگی راننده را کنترل می‌کند و در صورت مشاهده حرکتی غیرمعمول به راننده هشدار می‌دهد. 
 اما آنچه جنرال موتورز از آن صحبت می‌کند ترکیبی هوشمند از این دستگاه‌ها است که می‌تواند ماشین را بدون راننده در جاده کنترل کند. جنرال موتورز ساخت ماشینی دو نفره را به نام EN-V آغاز کرده است که در سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه می‌شود و بدون راننده حرکت می‌کند.
آقای تاب می‌گوید هدف اصلی از توسعه این تکنولوژی افزایش امنیت سرنشینان است. به گفته او  در چند سال آینده صنعت خودرو شاهد جهشی قابل توجه در به کارگیری دستگاه‌هایی خواهد بود که از تصادف جلوگیری می‌کنند. این دستگاه‌ها فرشته نجات رانندگان هستند و هنگامی که آن‌ها از خطر غافلند وارد عمل می‌شوند. 
جنرال موتورز می‌گوید این سیستم با دیگر ماشین‌ها در جاده هم مرتبط خواهد بود و با جمع‌آوری اطلاعات آن‌ها راننده را از خطر احتمالی آگاه خواهد کرد. 

جنرال موتورز در ساخت ماشین‌های بدون راننده بی رقیب نیست. ب ام و در مدل جدید i3 خود که در سال ۲۰۱۳ عرضه می‌شود سیستمی دارد که در ترافیک کنترل ماشین را در اختیار می‌گیرد و خودرو به طور اتوماتیک در ترافیک حرکت می‌کند. 
آئودی هم با شریک چینی خود FAW در حال ساخت ماشینی مشابه است. 
و به دور از صنعت خودروسازی، گوگل هم یک تویوتا پریوس را به سیستمی مجهز کرده که بدون راننده در جاده حرکت می‌کند. این ماشین تا کنون بیش از دویست و پنجاه هزار کیلومتر بدون راننده در آمریکا حرکت کرده است و قرار است از سال آینده در لاس وگاس استفاده از آن قانونی شود.