در حالی که همه منتظر توافق رنو با سایپا و ایران خودرو هستند تا تکلیف جانشین پراید روشن شود، گزارش شده همزمان مذاکره درباره یک گزینه دیگر جانشینی پراید با شریک ژاپنی رنو، نیسان در جریان است.

یکی از مهم‌ترین خودروهایی که قرار است تولیدش بعد از توافق‌های اخیر با خودروسازان خارجی متوقف شود پراید است.
مهم‌ترین گزینه برای جانشینی این خودرو رنو کیوید است. خودروی ارزان قیمتی که رنو برای بازار هند ساخته و حالا قصد دارد آن را به ایران بیاورد.

داتسون گو

داتسون گو

اما گفته می‌شود هر دو خودروساز ایرانی به تولید آن اصرار دارند. سایپا در صورت از دست دادن پراید، کیوید را حق خود می‌داند و ایران خودرو هم از بازار خودروهای ارزان سهم می‌خواهد و همکاری‌اش با رنو را مشروط به تولید کیوید در این کارخانه کرده است.

راه حل این مشکل ممکن است از ژاپن بیاید. روزنامه دنیای اقتصاد خبر داده، نیسان که شریک رنو است در حال مذاکره با ایران خودرو برای آوردن خودروهای داتسون به ایران است.

نیسان در فروردینن ۱۳۹۱ اعلام کرد مارک داتسون را بعد از سه دهه احیا خواهد کرد. اولین مدل داتسون به نام «گو» در تیر ۱۳۹۲ در هند رونمایی شد و نیسان بعد آن را به روسیه هم برد. مدل هچ بک «گو» هند با قیمت پایه ۳۷۹ هزار روپیه (حدود ۱۹ میلیون تومان) در هند فروخته می‌شود.

پیشینه خبر

داتسون با مدل «گو» برگشت (تیر ۱۳۹۲)

نیسان دوباره مارک داتسون را احیا می‌کند (فروردین ۱۳۹۱)
داتسون با همکاری اوتو واز، شریک روسی گروه خودروسازی رنو-نیسان دو مدل هم در روسیه تولید می‌کند. هچ بک «می-دو» و سدان «آن-دو» که هر دو در حقیقت مدلهای لادا هستند.

اولی لادا کالینا است و دومی لادا گرانتا، که تنها با تغییرات ظاهری به مدلهای داتسون تبدیل شده‌اند. قیمت پایه داتسون آن-دو در روسیه ۴۰۶ هزار روبل ( حدود ۲۰ میلیون تومان) است. با توجه به اینکه مدلهای سدان در بازار ایران محبوبیت بیشتری دارد، و آن-دو تنها گزینه سدان داتسون است، احتمال زیادی دارد به ایران وارد شود.

با اعلام توافق هسته‌ای زمزمه‌های مذاکره نیسان با خودروسازان ایران شنیده شد و همزمان با اخباری درباره ورود داتسون شایعه‌هایی هم از آمدن خودروسازان روسیه به ایران شنیده شده است. اما معلوم نیست داتسون قرار است از هند به ایران بیاید یا مدلهای روسی خود را برای بازار ایران تدارک خواهد دید.

datsun-on-do-03 datsun-on-do-01 داتسون آن دوداتسون آن دو