پژو ۲۰۸ نه تنها نسل تازه‌ای از پرفروش‌ترین مدل کارخانه فرانسوی است، بلکه اولین مدل این کارخانه با چهره جدید است. طراحی این ماشین که به طور رسمی در نمایشگاه ژنو امسال رونمایی شد چهار سال پیش و از اواخر سال ۲۰۰۷ آغاز شد. 
در ژانویه سال ۲۰۰۸، ایده‌های مختلف درباره ظاهر این خودرو در رقابتی بین طراحان کارخانه مطرح شد. شش ماه بعد در سپتامبر سه طرح از سیلوین هنری برای بیرون ماشین، آدام بازیلدو برای داخل ماشین و پروژه رنگ و طرح صندلی‌ها و تزیینات داخلی از ماری سانو، از بین طرح‌های ارائه شده انتخاب شد. 
peugeot_208_designs
تأیید نهایی این طرح‌ها سه ماه طول کشید و در ژانویه ۲۰۰۹ طرح وارد فاز صنعتی شد. با پایان گرفتن مرحله طراحی، ساخت مدل نهایی آغاز شد و این کار یک سال طول کشید. 
ژیل ویدال، مدیر طراحی پژو، درباره تم اصلی در طراحی پژو ۲۰۸ می‌گوید: « تمرکز اصلی در ۲۰۸، شیک بودن این ماشین است. این ماشین مانند یک گوی پر از انرژی است و این قابلیت را دارد که هر کس را با هر سلیقه‌ای راضی کند. مانند یک آهنگ پاپ که ورای فرهنگ و سلیقه به دل  می‌نشیند.»

سیلوین هنری در اولین طرح‌های خود در سال ۲۰۰۸، مهمترین مشخصات این خودروی جدید را ترسیم کرد. خودرویی که در عین کوچک بودن، سبک و چابک است و توصیفی از «گوی انرژی» است. 
مدل‌های سه در و پنج در ۲۰۸ با کمی تفاوت با یکدیگر طراحی شدند. مدل سه در اسپرت‌تر  است و برآمدگی کنار آن با الهام از کانسپت SR1 پژو طراحی شده است. بخش کروم ستون عقب ماشین هم یادآور مدل افسانه‌ای ۲۰۵ جی‌تی‌آی است. روحیه خشن و اسپرت بودن در مدل پنج در کمتر شده است اما همچنان درهای ماشین با یک برآمدگی طراحی شده است و با استفاده از کروم، بر کیفیت و لوکس‌تر بودن ماشین تأکید شده است. 

طراحان پژو در هر دو مدل، تم‌هایی خاص و جدید برای مارک پژو خلق کرده‌اند. جلوپنجره کوچک که با نام پژو تزیین شده، چراغ‌های جلو با ابروهایی از لامپ‌های ال‌ائی‌دی و چراغ‌های عقب که از سه رشته لامپ ال‌ائی‌دی تشکلی شده است و مانند یک تکه جواهر بر بدنه فولادی ماشین می‌درخشد. 

گروه طراحی پژو ۲۰۸ را پیر اوتیه‌ هدایت می‌کرد. او در رشته طراحی از کالج طراحی مرکز هنر در ووی سویس فارق‌التحصیل شده است و از سال ۱۹۹۷ در بخش طراحی پژو کار می‌کند. سیلوین هنری، طراح بدنه ۲۰۸، آدام بازیدلو، طراح داخل ماشین، ماری سانو، طراح تزیینات داخل ماشین و آنا کاستاماگنا، مدیر طراحی داخلی و میشل ترو، مدیر طراحی بدنه دیگر اعضای تیم طراحی این خودرو بودند. این خودرو زیر نظر ژیل ویدال، مدیر طراحی پژو طراحی شده است.