لوتوس در مسابقه فرمول یک مونزا در ایتالیا به جای رومن گروژان از جروم دامبروسیو، راننده بلژیکی استفاده خواهد کرد. داوران گروژان را به خاطر رانندگی خطرناک که موجب تصادف در پیچ اول مسابقه فرمول یک اسپا در بلژیک شد، از حضور در مسابقه ایتالیا محروم کردند. 

دامبروسیو سال گذشته برای تیم ویرجین (ماروسیا کنونی) مسابقه می‌داد و از این فرصت به شدت استقبال کرد. در صورتی که او بتواند در مونز امتیاز بگیرد، اولین راننده بلژیکی بعد از بیست سال خواهد بود که قادر به کسب امتیاز در فرمول یک شده است. 

در هفت حادثه‌ای که در این فصل در اول مسابقه رخ داد، رومن گروژان به نوعی دخالت داشت. 

 

 

در آخرین حادثه در اسپا گروژان در حالی که تلاش می‌کرد از لوییس همیلتون سبقت بگیرد با او تصادف کرد و در نتیجه ماشینش که به هوا پرتاب شده بود از چند سانتیمتری سر فرناندو آلونسو گذشت. 

این تصادف باعث شد علاوه بر گروژان، همیلتون و آلونسو، سرجیو پرز، راننده تیم سابر هم که در زمان گیری نتیجه بسیار امیدوارکننده‌ای به دست آورده بود، نتواند مسابقه را ادامه دهد. 

آخرین باری که یک راننده از مسابقه محروم شد، هجده سال پیش بود که مایکل شوماخر به دلیل توجه نکردن به پرچم سیاه، از حضور در دو مسابقه محروم شده بود. 

گروژان علاوه بر این محرومیت، پنجاه هزار یورو هم جریمه شد. 

او اشتباه خود را پذیرفت و گفت: « این یک اشتباه کوچک بود اما باعث حادثه‌ای بزرگ شد. قضاوتم از فاصله‌‌ با لوییس اشتباه بود. من خوشحالم که کسی آسیب ندید.»

«واضح است که شنیدن این حکم برای کسی که عاشق مسابقه دادن است بسیار سخت است.»

« مسلم است که بیش از یک اشتباه خیلی زیاد است. بعضی از این حادثه‌ها تقصیر من نبوده اما من همه آن‌ها را بررسی می‌کنم و تلاش می‌کنم در هفت مسابقه باقی‌مانده آن‌ها را تکرار نکنم.»

«بیشتر این برخوردها به خاطر اشتباه محاسبه فاصله با ماشین‌های دیگر رخ داده است. درست است که ما چیز زیادی در آینه‌های خود نمیبینیم و شروع مسابقه بسیار سریع است.»

«من صد در صد مطمئن بودم که از لوییس سبقت گرفته‌ام اما اینطور نبود و برای همین باید قضاوتم درباره موقعیت ماشین را اصلاح کنم.»

اریک بولیر، مدیر تیم لوتوس این جریمه برای راننده فرانسوی را «سنگین» خواند اما گفت غیبت در مسابقه بعدی به گروژان فرصت می‌دهد تا درباره اشتباهات خودش فکر کند. 

او گفت بخشی از مشکل به خاطر تلاش زیاد گروژان برای بهترین بودن است و «او باید بداند که اگر خیلی به خودش فشار نیاورد نتیجه بهتری به دست خواهد آورد. این جریمه‌ سنگین است اما بخشی از دوره تجربه‌اندوزی او خواهد بود. واضح است که او جریمه شد تا متوجه کاری که کرده بشود.»