دنیای اقتصاد: ورود خودروهای خارجی به کشور طی سال جاری در حالی با افتی فاحش روبه‌رو شده که به گفته کارشناسان، ریشه این ماجرا را باید در مصوبه سال گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ایجاد محدودیت در واردات متفرقه خودرو جست‌وجو کرد.
بنابر آخرین آمار، واردات خودرو به کشور طی دو ماه ابتدایی امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، افتی ۶۶ درصدی داشته، به‌نحوی‌که از ۱۲ هزار و ۷۶۷ دستگاه به چهار هزار و ۲۳۱ دستگاه رسیده است.
حالا کارشناسان می‌گویند، دلیل اصلی این افت غیرمنتظره، مصوبه سال گذشته وزارت صنعت است؛ مصوبه‌ای که طبق آن، فقط نمایندگی‌های رسمی مجاز به واردات خودرو بودند و متفرقه‌ها اجازه واردات نداشتند.
این مصوبه البته چندی بعد تغییر کرد و متفرقه‌ها نیز به شرط تضمین ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان، مجاز به واردات شدند و این در حالی است که شرایط مصوبه موردنظر اجازه نداده بسیاری از غیررسمی‌ها (واردکنندگان متفرقه) اقدام به ثبت سفارش خودرو در پنج ماه گذشته کنند.
به گفته کارشناسان، تا پیش از مصوبه وزارت صنعت، سهم متفرقه‌ها از واردات خودرو حدود ۸۰ درصد بود و طبیعی است که با محدود شدن آنها، ورود خودروهای خارجی به کشور افتی فاحش را طی سال جاری تجربه کند.
بنا بر تصمیم وزارت صنعت، متفرقه‌ها برای واردات خودرو به کشور، یا باید خود نسبت به ارائه خدمات پس از فروش اقدام کنند و یا سه درصد ارزش سیف خودرو را به نمایندگی‌های رسمی بپردازند تا آنها ارائه خدمات را بر عهده بگیرند.
این در حالی است که ظاهراً هنوز ارتباط مناسبی میان رسمی‌ها و غیررسمی‌ها شکل نگرفته و از همین رو کمتر کسی برای ثبت سفارش خودروهای خارجی اقدام می‌کند. به عبارت بهتر، از آنجا که بسیاری از واردکنندگان غیررسمی هنوز نتوانسته‌اند مقدمات ثبت سفارش را فراهم کنند، ورود خودروهای خارجی به کشور عملاً محدود شده است.