در حالی که قیمت خودروهای داخلی نسبت به ماه گذشته از یک تا چهارده میلیون تومان گرانتر شده است، دولت اعلام کرده تا دو هفته دیگر مدلی تازه برای تعیین قیمت خودرو اعلام خواهد کرد. 
مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت دیروز گفت دو طرح از طرف خودروسازان به این وزارتخانه ارائه شده که  قیمت‌ها یا براساس قیمت تمام شده تعیین شود یا بازار قیمت را تعیین کند.
انتخاب هرکدام از این الگوهای تعیین قیمت به افزایش قیمت خودروهای داخلی منجر خواهد شد. افزایش قیمت ارز و تحریم‌ها باعث شده تا قیمت تمام شده خودرو افزایش یابد، اما دولت تا کنون اجازه نداده خودروسازان محصولات خود را گرانتر بفروشند. این باعث شده تا قیمت در بازار با قیمت کارخانه بسیار متفاوت باشد. بنابراین چه قیمت تمام شده ملاک تعیین قیمت باشد و چه بازار، قیمت بدون شک بالاتر خواهد بود. 
بعد از آغاز طرح حذف یارانه‌ها، هزینه‌های تولید در کارخانه‌های خودروسازی به شدت افزایش یافته است و خودروسازان می‌گویند دولت برخلاف وعده‌هایی که داده بود، حمایت چندانی از خودروسازان نکرده است. در عین حال افزایش ناگهانی قیمت ارز در یک ماه گذشته هزینه‌های خودروسازان را به شدت افزایش داده است. 
دولت در عوض تا کنون هرگونه افزایش قیمت خودرو را تکذیب کرده و تنها به تهدید گرانفروشان و کنترل بازار تاکید کرده است. همچنین به خودروسازان وعده داده که برای کاهش تاثیر نوسان نرخ ارز، دلار ارزان‌تر با نرخ دولتی به آنها پرداخت کند. اما وزیر صنعت دیروز گفت در انتقال ارز مشکلاتی وجود دارد. 

او به جزییات این مشکلات اشاره‌ای نکرد، اما به نظر می‌رسد مشکلی که وزیر از آن یاد می‌کند، به دلیل تحریم‌های بانکی باشد که ایران با آن روبرو است. گزارش امروز روزنامه تهران امروز، هم این مشکلات را تایید می‌کند. این روزنامه نوشته هنوز دولت ارزی را که به خودروسازان و قطعه‌سازان قول داده بود پرداخت نکرده است. 
با این حال وزیر صنعت همچنان می‌گوید تحریم‌ها بر صنعت خودروسازی بی‌ تاثیر بوده است.
در ایران در آستانه سال جدید همیشه تقاضا برای خرید خودرو بیشتر می‌شود و قیمت‌ها کمی گرانتر می‌شود. امسال اما عرضه خودرو هم کم شده و همین باعث بالاتر رفتن قیمت‌ها شده است.  افزایش جهشی قیمت‌ها هم باعث شده برخی نمایندگی‌ها به امید کسب سود بیشتر در آینده، از فروش خودرو امتناع می‌کنند. 
خبرگزاری فارس در گزارشی نوشته قیمت پژو ۲۰۶ در سه هفته اخیر یک میلیون تومان گرانتر شده و قیمت یسان ماکسیما که سه هفته پیش حدود ۴۶ میلیون تومان بود اکنون با ۱۴ میلیون تومان افزایش به ۶۲ میلیون تومان رسیده است. به نوشته خبرگزاری فارس این نوسان‌های شدید قیمت باعث شده تا بعضی فعلا از خرید منصرف شوند.