تویوتا و ب ام و توافق کرده‌اند خودروی مشترک خود را با بدنه‌های متفاوت بسازند تا و آنها را در بازار تا حد ممکن از یکدیگر متمایز کنند.

تصاویر استتار شده نسل جدید ب ام و Z4 در حال آزمایش چند هفته است که منتشر شده است. شاسی این خودرو که احتمالا با نام زد۵ به بازار عرضه خواهد شد با همکاری تویوتا ساخته شده است. کارخانه ژاپنی از این شاسی برای ساخت یک خودرو اسپرت، احتمالا با نام آشنای سوپرا، و نسل جدید جی‌تی-۸۶ استفاده خواهد کرد.

bmw-z5

برای تمایز بیشتر این دو خودرو، ب ام و نسل جدید زد۴ را روباز و با سقف پارچه‌ای و تویوتا به صورت کوپه خواهد ساخت.

این دومین تجربه تویوتا در تولید مشترک خودروی اسپرت است. این کارخانه مدل جی‌تی-۸۶ را هم با همکاری سوبارو ساخت. اما مدلی که هر دو کارخانه به بازار عرضه کردند بسیار به هم شبیه بود. همین تجربه باعث شد تا تویوتا و ب ام و به بدنه‌هایی متفاوت فکر کنند.

تصاویر خودروی استتار شده، که در داخل ب ام و با کد G29 نامگذاری شده نشان می‌دهد مدیران این کارخانه طرح را تصویب کرده‌اند و خودرو در مراحل نهایی پیش تولید است. قرار است این خودرو به عنوان مدل ۲۰۱۸ به بازار عرضه شود.

استفاده از سقف پارچه‌ای به نفع مهندسان شرکت آلمانی است چون می‌توانند در وزن خودرو صرفه‌جویی کنند.

تصاویر خودرویی جمع و جور را نشان می‌دهد. خبرهای تایید نشده‌ای هم منتشر شده که می‌گوید مهندسان ب ام و همزمان مشغول کار بر روی مدل تقویت‌شده این خودرو هستند که احتمالا با نام Z5M به بازار عرضه می‌شود. براساس این گزارش‌ها این خودرو موتور شش سیلندر توربو با قدرت ۴۵۰ اسب بخار دارد.

تویوتا برای ساخت مدل اسپرت خود از کانسپت اف تی-۱ الهام می‌گیرد که در سال ۲۰۱۴ رونمایی شد.

تویوتا اف تی - ۱

احتمالا تویوتا از نمونه کوتاه شده همین شاسی برای ساخت نسل بعدی GT86 استفاده خواهد کرد. همکاری با ب ام و باعث می‌شود تا هزینه‌های تولید کمتر شود و به این ترتیب احتمالا مدل جدید اسپرت تویوتا با قیمت کمتری از مدل فعلی به بازار عرضه خواهد شد. قیمت بالای GT86 یکی از مهمترین نقاط ضعف این خودرو بود.

رابطه ب ام و و تویوتا پنج سال پیش آغاز شد. علاوه بر همکاری در ساخت خودروهای اسپرت، این دو در زمینه تحقیق و توسعه خودروهای هیدروژنی هم همکاری می‌کنند. ب ام و همچنین موتور مدلهای تویوتا که در اروپا ساخته می‌شود را تامین می‌کند. گفته می‌شود دو کارخانه ممکن است در آینده در ساخت شاسی یک خودروی کوچک هم همکاری کنند.