اولین نکته‌ای که برای خرید دوربین دیجیتال کامپکت باید درنظر بگیرید این است که قرار نیست دوربینی داشته باشید که از لحاظ کیفیت تصویر با دوربین‌های انعکاسی (اصطلاحاً لنزخور) رقابت کند. همه می‌دانیم نباید از مک‌دونالد انتظار کیفیت غذای رستوران پنج ستاره را داشت، بنابراین فقط کافی است بدانید که چرا تصمیم گرفته‌اید دوربین کامپکت داشته باشید و از بین مشخصات مختلفی که این دوربین‌ها دارند، اولویت‌های شما کدام است.

اصلی ترین اولویت‌ها برای انتخاب دوربین، کیفیت تصویر، اندازه و وزن، حالت‌های خودکار از قبل تعریف شده برای عکاسی و قیمت است.

کیفیت تصویر و وزن

حتماً یکی از دلایلی که سراغ دوربین کامپکت می‌روید، ابعاد خود دوربین و وزن آن است. دوربینی که زیادی بزرگ و یا سنگین باشد، ممکن است فقط در خانه خاک بخورد و هیچ وقت آن را با خود به مسافرت یا مهمانی نبرید. بنابراین قبل از خرید حسابی دوربین را سبک و سنگین کنید و ببینید آیا حاضرید برای داشتن امکاناتی بیشتر، کمی وزن بیشتر را در کیف یا جیبتان تحمل کنید؟

کیفیت تصویر در دوربین دیجیتال تا حدی به نوع ساخت صفحۀ حساس یا سنسور تصویر آن بستگی دارد، اما قاعده کلی درباره سنسور تصویر این است که اندازه از نوع مهمتر است. هر چه اندازه بزرگتر باشد، کیفیت تصویر بهتر است.

حالت های خودکار

تمام دوربین‌های دیجیتال کامپکت، علاوه بر حالت تمام خودکار که همۀ تنظیمات را خودش انجام می‌دهد، حالت هایی هم دارد که بر اساس محل و موقعیت عکسبرداری تنظیم شده‌ است. مثلاً عکاسی در نور کم، ساحل آفتابی، مهمانی و …

واضح است که  هر چه تعداد این حالت ها بیشتر باشد، کمتر مجبور خواهید شد تا به تنظیم‌های دوربین فکر کنید. حتی عکاس‌های حرفه‌ای هم گاهی دوست دارند تا به جای تمرکز روی محاسبۀ نور و دیافراگم و سرعت و غیره، تنها از عکاسی لذت ببرند.

برای تعیین اولویت از واجب‌ترین مشخصه دوربین شروع کنید و دوربین‌هایی که
این مشخصه را دارند جدا کنید و بعد سراغ اولویت بعدی بروید. مثلاً اگر قیمت
برایتان مهم است دوربین‌هایی را که با بودجه شما جور درمی‌آید انتخاب کنید
و بعد سراغ دوربینی بروید که سنسور بزرگتری دارد.

از همه این اولویت‌ها و مشخصه‌ها مهمتر اینکه هنگام انتخاب دوربین، به بعضی از باورهای رایج و گمراه کننده‌ای که در مورد دوربین‌های دیجیتال وجود دارد توجه نکنید.

یکی از این باورها، وسواس بر سر تعداد پیکسل است. توجه به این مسأله درست مثل این است که کسی برای خرید پراید و سمند بر سر دوراهی باشد و از فروشنده دربارۀ قدرت گشتاور هرکدام از این خودروها در دورموتور بالا بپرسد!

تعداد پیکسل در دوربین‌های کامپکت کمترین اهمیت را دارد و فقط به درد تبلیغات می‌خورد. البته تعداد پیکسل در عکاسی حرفه­‌ای و برای چاپ در ابعاد بزرگ بسیار مهم است اما هیچ‌ کس برای چنین کاری از دوربین کامپکت استفاده نمی‌کند.