ردبول «دانیل کیویات»، راننده خود را برای بقیه فصل کنار گذاشت و به جای او «مکس فرستاپن» را از تورو روسو، تیم دوم خود آورد. فرستاپن ۱۸ ساله فصل پیش به عنوان جوان‌ترین راننده فرمول یک به مسابقات آمد حالا بعد از روز بد کیویات در فرمول یک روسیه، به بالاترین سطح در این تیم رسید.

فرستاپن از مسابقه بعدی در اسپانیا در کنار دانیل ریکیاردو برای ردبول رانندگی خواهد کرد و کیویات بیست و دو ساله به جای او ماشین تورو روسو را خواهد راند.

کیویات در مسابقه روسیه با دو بار برخورد با سباستین فتل، راننده فراری در دور اول، او را از مسابقه خارج کرد. تصادفی که با عصبانیت شدید فتل روبرو شد و در اقدامی کم‌سابقه باران فحش را نثار راننده روس کرد. فتل به سرعت بعد از اینکه به گاراژ برگشت به کریستین هورنر، مدیر تیم ردبول اعتراض کرد. هورنر در پایان مسابقه گفت از او عذرخواهی کرده است. ریکیاردو، هم‌تیمی کیویات، هم که از این حادثه بی نصیب نمانده بود و ماشینش آسیب دید هم خواهان عذرخواهی هم تیمی جوانش شد.

تصادف فتل و کیویات

کیویات بعد از اینکه در رده پانزدهم مسابقه را تمام کرد از همه عذرخواهی کرد «من از هرکس که در این حادثه ضرر کرد عذرخواهی میکنم و از آن درس خواهم گرفت. فکر میکنم باید با هم صحبت کنیم. الان حمله کردن به من آسان است و گمان کنم همه این کار را بکنند، به نظرم اشکالی ندارد.»

فتل دو مسابقه قبل در چین هم با کیویات یکی به دو کرد و بعد از یک سبقت خطرناک که به برخورد دو فراری منجر شد، او را «دیوانه» خطاب کرد. کیویات در مسابقه چین سوم شد که بهترین افتخار ردبول تا اینجای فصل است.

در اولین واکنش به اخراج کیویات از ردبول، جنسن باتن، راننده مک‌لارن در توییتر ابراز شگفتی کرد و نوشت «واقعا؟ یک مسابقه خراب کرد و کیویات را بیرون کردند. مقام سوم مسابقه قبلی چی؟ #حافظه‌کوتاه‌مدت»

قهرمان سال ۲۰۰۹ فرمول یک با اشاره به سن کم راننده هلندی در ادامه نوشته «با احترام به استعداد [فرستاپن] اما او هنوز فرصت زیادی دارد»

مکس فرستاپن

بهانه برای ردبول

اگرچه تصمیم ناگهانی ردبول بسیاری را در فرمول یک شوکه کرد، اما شایعه پیوستن فرستاپن پیش از این هم شنیده می‌شد و از جمله تحلیلگران شبکه فرمول یک اسکای میگویند دلیل پیوستنش به ردبول علاوه بر اشتباه کیویات، استعداد خودش هم بود.

پیشتر عکسی از هلموت مارکو، مشاور بانفوذ تیم ردبول، منتشر شد که با فرستاپن و پدرش گپ می‌زد. تد کراویتز، تحلیلگر شبکه اسکای می‌گوید «هلموت مارکو مدتی است به دنبال فرصتی آوردن مکس فرستاپن به تیم اصلی ردبول است.کیویات در مسابقه روسیه دو فرصت به او داد تا دستش را برای مذاکره قوی‌تر کند.»

با اینکه فرستاپن قراردادی بلندمدت با ردبول دارد، مرسدس و فراری برای جذب او ابراز علاقه کرده بودند. برخی می‌گویند مسابقه بد کیویات بهانه‌ای به دست ردبول داد تا مکس را به سرعت به تیم اول بیاورد و به این ترتیب مرسدس و فراری را از او دور کند.