هربرت فرانتز، مدیر یک شرکت تبلیغاتی در برلین است. او قاعدتا با درآمدی که دارد باید مشتری خوبی برای خودروسازان لوکس آلمانی باشد و قبلا هم یک ب ام و اکس۳ سوار می‌شد. اما حالا نظرش عوض شده است. هربرت ۵۲ ساله در نمایندگی جگوار قدم می‌زند، به رنج‌روور ایووکی که می‌خواهد بخرد اشاره می‌کند و می‌گوید «محشره».

شاید سلیقه آقای فرانتز، با کت قرمز و شلوار زرد رنگی که پوشیده، خیلی هم به سلیقه محافظه‌کار خودروسازان آلمانی نزدیک نباشد. اما او یک استثنا نیست و تصمیمی که گرفته نشان می‌دهد دوران خوش ب ام و، مرسدس بنز و آئودی رو به پایان است.

سه مارک آلمانی مدتها است سردمدار بازار خودروهای لوکس‌اند. در حالی که بازار راکد خودرو در اروپا، اکثر خودروسازان اروپایی را زمینگیر کرده، ب ام و، آئودی و بنز، به لطف صادرات سود بسیار خوبی دارند.

اما این سه خودروساز خود به سختی با یکدیگر در رقابتند. آئودی و بنز که به ترتیب بعد از ب ام و در رده‌های دوم و سوم در بازار خودروهای لوکس قرار دارند، برای افزایش فروش و رسیدن به مقام اول محصولات خود را با تخفیف زیاد به خریداران عرضه می‌کنند و به عقیده تحلیلگران همین باعث شده فرصتی برای دیگر خودروسازان فراهم شود تا با آنها رقابت کنند.

حالا تعدادی از مارکهای لوکس به نسبت جدید مانند اینفینیتی و مارکهایی قدیمی مانند جگوار و لندروور، که خود را در این اواخر متحول کرده اند، با ده‌ها مدل تازه سه خودروساز آلمانی‌ را تعقیب می‌کنند. آنها امیدوارند که افزایش حضور خودروسازان آلمانی در بازار به کاهش پرستیژ آنها منجر شود و خریداران این بازار که به دنبال ماشینهای خاصند، به مارکهای دیگر رو بیاورند.

برنارد هانینگهاوزن، مشاور صنعت خودرو می‌گوید «مارکهای لوکس آلمانی با ورود به بازار خودروهای کوچک، بخشی از هویت خاص بودن خود را از دست داده‌اند.»

آقای هانینگهاوزن قبلا کارش خرید ماشین به صورت عمده برای دو بانک دویچه بنک و بی ان پی پاریباس بوده است. او می‌گوید سه کارخانه آلمانی «ماشینهایشان را به صورت عمده و با تخفیف حدود بیست درصد به شرکت‌های بزرگ می‌دهند. همین ممکن است باعث شود پای کارخانه‌های دیگر که ماشینهایی مناسب برای فروش عمده به شرکتها دارند به این بازار باز شود»

حمله تازه

یکی از این رقیبان تازه مازراتی، سازنده خودروهای لوکس گروه فیات-کرایسلر است. آلفارومئو هم از همین گروه خودروسازی به زودی مدلهای جدیدی به بازار عرضه خواهد کرد. اینفینیتی، سازنده خودروهای لوکس در گروه نیسان و ولوو، کارخانه سوئدی که در مالکیت چینی‌ها است هم دو مارک دیگری است که می‌خواهد سهم بیشتری از بازار داشته باشد.

اندی پالمر، از مدیران ارشد نیسان که به طور موقت سرپرستی مارک اینفینیتی را برعهده دارد می‌گوید «تئوری ما این است که برای ماشین‌هایی با ظاهری متفاوت و طراحی متحورانه خریدار وجود دارد.»

اینفینیتی ۲۵ سال است که خودرو می‌سازد اما هدف پالمر این است که این خودروساز را به سطح تازه‌ای در بازار خودروهای لوکس ببرد. آقای پالمر می‌گوید تئوری او مخصوصا در چین جواب می‌دهد. به گفته او «خریداران چینی هنگام خرید، بدون پیشینه ذهنی مارک‌های مختلف را به هم مقایسه می‌کنند.» او می‌گوید «سهم آئودی در بازار به نقطه حداکثر رسیده و ناگزیر کمتر خواهد شد.»

فعلا مارکهای آلمانی با قدرت در صدر قرار دارند. براساس آمار موسسه آی اچ اس، سه خودروساز آلمانی در مجموع چهار میلیون و هفتصد هزار خودرو در سال گذشته فروختند. این تقریبا شصت درصد کل بازار خودروهای لوکس در جهان و سی درصد بیشتر از فروشی است که آنها در سال ۲۰۰۷ داشتند.

ب ام و در یافتن بازارهای جدید از بقیه سریعتر بوده و مخصوصا شاسی بلندهای متعددش در هر بخش خریداران تازه‌ای پیدا کرده است. آئودی هم با فاصله‌ای کم ب ام و را تعقیب می‌کند.

ورق برمیگردد

با این حال برخی تحلیلگران معتقدند ستاره اقبال آلمان‌ها در حال کمرنگ‌ شدن است. بانک یو اس بی برآورد کرده گروه تعقیب کننده آلمان‌ها شامل خودروی الکتریکی تسلا و مارک‌های DS گروه پژو-سیتروئن بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ سی درصد بازار را در اختیار بگیرند. این خودروسازان اکنون ۱۲.۵ درصد بازار را در اختیار دارند.

به این ترتیب یو بی اس پیش بینی می‌کند سود سرمایه‌گذاری سه خودروساز آلمانی از حداکثر سی درصد بین سالهای ۲۰۱۰-۲۰۱۲ رفته رفته کمتر شود.

فیلیپ هوچویس، تحلیلگر یو بی اس می‌گوید « تضاد بین لوکس‌ بودن و زیاد دیده شدن جدی است. خریداران مارک لوکس می‌خواهند ماشینی سوار شوند که آنها را از کسانی که پول کمتری دارند متمایز کند.»

مازراتی و آلفا

حرکت رو به جلوی مازراتی با سرعت ادامه دارد. در نیمه اول امسال تحویل خودروهای این کارخانه چهار برابر شده. سرجیو مارکیونه، مدیر گروه فیات-کرایسلر می‌خواهد با احیای آلفارومئو رقیبانی مانند اینفینیتی و دی اس را کنار بزند. او اخیرا به خبرنگاران در طعنه‌ای به این دو مارک گفته «خلق مارک لوکس بدون سابقه و تاریخ امکان ندارد.»

فروش جگوار-لندروور، که اکنون در مالکیت گروه هندی تاتا است، سال گذشته ۱۹ درصد بیشتر شد. این افزایش فروش به خاطر محبوبیت رنج روور ایووک است. قرار است به زودی جگوار سدان متوسط XE و سپس یک شاسی بلند به بازار عرضه کند که بدون شک به افزایش فروش این خودرو کمک خواهد کرد.

اریک نوبائرِ، مدیر گروه نوبائر که فروشگاه‌هایش در پاریس نوزده مارک خودرو از کیا تا فراری می‌فروشد، معتقد است لندروور ثابت کرد می‌توان آلمان‌ها را به چالش کشید. به گفته او رنج‌روور «مشتری‌های زیادی از ب ام و، مینی و مارک‌های لوکس دیگر» به طرف خود جلب کرد. «قدرت لندروور این است که مشتری‌های تازه پیدا کرده و آنها را به مشتری دائم تبدیل می‌کند.»

خودروسازان لوکس برای پایین‌ آوردن میانگین میزان دی اکسید کربن مدلهایشان، ناگزیر به ساخت مدلهای کوچکتر هستند. این موضوع و رقابت بسیار شدید باعث شده آئودی، مرسدس بنز و ب ام و ماشینهایشان را با مدلهای اقتصادی مشابه با خودروسازان انبوه و با تخفیف‌های زیاد به فروش برسانند.

آرندت الینگهورست، تحلیلگر موسسه مشاوره آی اس آی در لندن می‌گوید «هیچ خودروسازی به اندازه آلمان‌ها مشوق فروش به خریداران ارائه نمی‌کند.» ب ام و در بریتانیا تا ۲۵ درصد به مشتریانش تخفیف می‌دهد. همین تخفیف‌ها باعث شده سه خودروساز آلمانی شش میلیارد یورو از دست بدهند.

آقای الینگهورست می‌گوید «تخفیف‌های زیاد و وام‌های بسیار جذاب برای خرید خودرو نشان می‌دهد که محصولات این سه مارک آلمانی تا چه حد همه‌گیر شده‌اند.»

«رقابت برای افزایش فروش به اعتبار مارک و در نهایت سودآوری صدمه خواهد زد»

نقطه ضعف دیگر سه خودروساز آلمانی استفاده نکردن از تکنولوژی هیبرید به اندازه کافی است. آنها دیر و با اکراه از تکنولوژی هیبرید استفاده کردند و به همین دلیل در بازارهایی که قوانین سختگیرانه‌تر است، رقابت با سه خودروساز آلمانی راحت‌تر شده است.

آئودی به خاطر کم‌کاری در استفاده از الکتریسیته در قوای محرکه مدلهایش، مدیر تحقیق و توسعه خود را اخراج کرد و ب ام و تنها اندکی است که مدل الکتریکی آی۸ و آی۳ را به بازار فرستاده است.

اینفینیتی، انتخابی «خاص‌تر»

لوئی الکساندر دی فروسارد، یک بانکدار خصوصی در بوردوی فرانسه به تازگی آئودی A8 خود را پس داده و به جایش اینفینیتی Q50 سوار می‌شود. ماشین او ۳۶۴ اسب بخار قدرت دارد و تنها ۱۴۴ گرم در هر کیلومتر دی اکسید کربن تولید می‌کند که بسیار کمتر از سقف مالیاتی ۱۶۰ گرم در هر کیلومتر در فرانسه است.

در مقایسه، ب ام و سری هفت هیبرید با ۳۲۰ اسب بخار ۱۵۸ گرم در هر کیلومتر تولید می‌کند.  فرویسارد همچنین از خرید آئودی A6 استیشن هم منصرف شد چون با ۳۱۰ اسب بخار ۱۹۰ گرم در هر کیلومتر دی اکسید کربن تولید می‌کرد. او در توضیح دلیل این تصمیم می‌گوید «به اندازه کافی قوی نبود و به علاوه همه این روزها ب ام و و آئودی سوار می‌شوند. برای همین اینفینیتی انتخابی خاص‌تر بود.»

مدل بسیار زیبای i8 ب ام و قدم تازه آلمان‌ها برای پر کردن جای خالی قوای محرکه هیبرید است. ب ام و همچنین در سیاست‌های قیمت‌گذاری خود هم در حال تجدید نظر است.

نوربرت رایتهوفر، مدیر ب ام و به خبرنگاران گفته «ما باید نقطه تعادل بین حجم تولید و قیمت تمام شده را پیدا کنیم. ما زمستان قبل فهمیدیم اگر حجم تولید خود را کم کنیم حتی می‌توانیم سود بیشتری به دست بیاوریم.»

فردریش آینخنر، مدیر مالی ب ام و این سیاست جدید را «پیامی برای رقبا» خوانده اما فکر آئودی و مرسدس آنقدر به جلو زدن از ب ام و مشغول است که بعید است این پیام را دریافت کرده باشند.

روپرت استادلر، مدیر آئودی پیشتر به رویترز گفته بود «افزایش حجم تولید ضروری است.» به گفته او «تنها  رشد حجم تولید فرصت سود بردن از بهره‌وری را به وجود می‌آورد.»

منبع: رویترز