رنو از سه مدیر این شرکت که به اتهام جاسوسی صنعتی اخراج شده بودند رسماً عذرخواهی کرد.

این عذرخواهی بعد از آن انجام شد که دادستانی اعلام کرد مدارکی که ثابت کند این سه نفر اطلاعات سری رنو را به خارج از کمپانی فروختنه‌اند وجود ندارد. این سه نفر بعد از برملا شدن مسئله جاسوسی از شرکت اخراج شدند.

اکنون کارلوس گان، مدیراجرایی رنو و پاتریک پلاتا، مدیر عملیاتی رنو از این سه نفر عذرخواهی کردند. در پی این عذرخواهی، آقای پلاتا تقاضای استعفا کرد اما این استعفا از طرف کارلوس گان پذیرفته نشد اما دو مدیر اعلام  کردند که از پاداش سال ۲۰۱۰ خود و سود سهامشان در سال ۲۰۱۱ صرف نظر خواهند کرد.

همزمان خبرگزاری بلومبرگ گزارش کرده است که در سایه این اشتباه، روابط رنو با دولت فرانسه بر سر برنامه‌های این شرکت تیره شده است و برآوده نشدن توقع سهامداران باعث شده تا فشار بر مدیریت این شرکت فرانسوی از همیشه بیشتر شود.

رنو قصد دارد تا سهام خود را در کمپانی نیسان کاهش دهد و از این طریق راه را برای شریک ژاپنی خود باز کند تا در تصمیم‌گیری‌های رنو دخالت کند.

نیسان اکنون ۱۴.۵ درصد از سهام رنو را دارا است اما با وجود داشتن این سهم حق رأی دادن در تصمیم‌ گیری‌های رنو را ندارد. این به این خاطر است که رنو ۴۳.۵ درصد از سهام نیسان را در اختیار دارد و براساس قوانین فرانسه هر سهامداری که بیش از چهل درصد از سهام یک شرکت را در اختیار داشته باشد،  آن شرکت تحت کنترل آن سهامدار قرار خواهد داشت.

رنو با فروش سه و نیم درصد از سهام خود از موقعیت کنترل کننده نیسان خارج خواهد شد و به این ترتیب نیسان خواهد توانست به اندازه سهام خود در شرکت رنو حق رأی داشته باشد.

رنو به طور رسمی هر گونه تصمیم گیری در این باره را تکذیب می‌کند اما اگر این مسأله درست باشد، چنین تصمیمی به طور قطع خوش آیند دولت فرانسه نخواهد بود. دولت فرانسه که اکنون  پانزده درصد از سهام رنو را در اختیار دارد نگران این است که در این صورت تصمیم‌های این گروه خودروساز از سیاست‌های دولت فاصله بگیرد. چندی پیش تصمیم رنو برای انتقال خط تولید مدل کلیو به کشور ترکیه خشم دولت فرانسه را در پی داشت.

برخی وزرای کابینه دولت فرانسه همچنین اخیراً از حقوق سالانه ۹.۲ میلیون یورویی آقای گان انتقاد کرده اند.

renault_electric_car_range

تولید خودروهای الکتریکی در برنامه‌های بلند مدت رنو-نیسان سهم مهمی دارد

علاوه بر این، رشد کم ارزش سهام رنو نسبت به رقبای اروپایی‌اش فشار را بر مدیران رنو افزوده است.  در دوازده ماه گذشته ارزش سهام رنو ۲۲ درصد افزایش یافته است، در حالی که در زمان مشابه سهام فیات ۵۶ درصد و سهام فولکس واگن ۶۷ درصد افزایش یافته است.

با این حال کارلوس گان که مدیریت نیسان را هم برعهده دارد، معتقد است که دادن حق رأی به نیسان اقدامی عادلانه برای دادن فرصت به شریک ژاپنی است که رشد سریعی در سال‌های اخیر داشته و به این مسئله به شراکت دو کمپانی کمک می‌کند.

کارلوس گان از سال ۱۹۹۹ که مدیریت رنو را بر عهده گرفته است، توانسته این شرکت را از مرز ورشکستگی نجات دهد و درآمد این شرکت تا کنون ۴۵ درصد افزایش یافته است.

براساس برنامه میان مدتی که او برای رنو دارد، این شرکت قصد دارد با شراکت نیسان، تا سال ۲۰۱۳ از نظر میزان فروش گروه پژو-سیتروئن را پشت سر بگذارد و بعد فولکس واگن به دومین خودروساز اروپا بدل شود.

عکس بالای صفحه: کارلوس گان (راست) و پاتریک پلاتا