دانشگاه آزاد قزوین امروز از کپی رنو «تویزی» رونمایی کرد. «کوآدرا Q1» یک خودروی الکتریکی است که دانشجویان دانشگاه آزاد در مدت یک سال آن را ساخته‌اند. 
دانشگاه آزاد می‌گوید این ماشین هشتاد کیلوگرمی، ۲۰۰ کیلومتر برد دارد و کمتر از سه ساعت برای شارژ کامل باتری‌ها زمان می‌خواهد. رنو «تویزی» که الگوی این ماشین بوده ۱۰۰ کیلومتر برد دارد و سه ساعت و نیم زمان برای شارژ کامل می‌خواهد. در نشست خبری درباره چگونگی عملکرد بهتر ماشین کپی از اصل توضیحی داده نشده است. 

تویزی بخشی از پروژه «برنامه آلودگی صفر» رنو بود که براساس آن چند مدل الکتریکی به بازار عرضه شد. این مدل پنج سال پیش در نمایشگاه فرانکفورت رونمایی شد و رنو آن را از دو سال پیش به بازار عرضه کرد. تویزی در همان سال پرفروش‌ترین خودروی الکتریکی در اروپا شد. در دوسال گذشته بیش از ۱۴ هزار دستگاه از آن فروخته شده است. رنو این مدل را در والادولید اسپانیا می‌سازد. 
کپی ایرانی تویزی پنل‌های کناری و ایربگ ندارد و بنابراین ایمنی آن از نمونه فرانسوی کمتر است. سازندگان ایرانی درباره پنل‌های کناری چیزی نگفته‌اند اما می‌گویند می‌توانند در مدلهای بعدی ایربگ نصب کنند. 

در مراسم رونمایی کپی ایرانی تویزی علاوه بر مقامات دانشگاه، محمدحسن ابوترابی فرد، نماینده قزوین و نایب‌رییس مجلس هم حاضر بود و گفت مجلس از چنین پروژه‌هایی حمایت می‌کند. 
«تجاری سازی چنین طرح هایی و اتکا به دانش و توان فزندان خلاق ایران زمین می تواند گام موثری در تحقق اقتصاد مقاومتی باشد و مجلس شورای اسلامی نیز برای حرکت در این مسیر آمادگی کامل دارد.»
دانشجویان دانشگاه آزاد قزوین این خودرو را در قالب یک شرکت دانش بنیان ساخته‌اند و امیدوارند با کمک دولت بتوانند آن را به تولید انبوه برسانند.