حدود دو ماه مانده به نمایشگاه خودروی فرانکفورت، رنو تصاویری از کانسپتی را منتشر کرده است که قرار است در این نمایشگاه رونمایی شود. این خودرو که نامش فرندزی است، ایده رنو برای یک خودروی کاری و خانوادگی است.

فرندزی چهارمین کانسپت از شش کانسپتی است که رنو می‌خواهد براساس آنها مدل‌هایی تازه‌ای با چهره‌ای تازه به بازار عرضه کند. تاکنون این شرکت کانسپت‌های دزیر، کپچر و آر-اسپیس را رونمایی کرده است. مهمترین جنبه ظاهری این مدل‌ها تغییر جلوی ماشین و اضافه شدن آرم بزرگ رنو است که به نظر می‌رسد هویت ظاهری تازه رنو باشد.

با ۴۹۰۱ میلی متر طول، ۱۸۷۲ میلی متر عرض از فولکس واگن توران کوچکتر اما جادارتر است. در حالی که گنجایش بار فولکس واگن توران ۱۹۸۹ لیتر است، این کانسپت به ادعای رنو ۲۲۵۰ لیتر جا برای بار دارد.

فرندزی با نبروی یک باتری حرکت می‌کند. قوای محرکه این ماشین با رنو کانگو زد ایی یکی است و موتور ۶۶ اسب بخاری آن می‌تواند با هر بار شارژ ۱۶۰ کیلومتر حرکت کند و به گفته رنو حداکثر سرعت آن ۱۳۰ کیلومتر در ساعت است. 
این انتقاد به ماشین‌هایی که با نیروی باتری حرکت می‌کنند وارد شده که بی صدا بودنشان باعث می‌شود تا رهگذران از حضور ماشین بی‌خبر باشند و خطر تصادف بالاتر می‌رود. در واکنش به این انتقاد رنو اعلام کرده است که به طور مصنوعی چند نوع صدا هم به این ماشین اضافه می‌کند. 
برای دسترسی آسان به ماشین، فرندزی ستون وسط ندارد و در طرف سرنشین کناری راننده هم به صورت کشویی باز می‌شود. بخش بالایی در هم یک نمایشگر ۳۷ اینچی وجود دارد که راننده می‌تواند تبلیغ شرکت و تجارت خود را روی آن قرار دهد. 
نوآوری دیگری که در این ماشین به کار گرفته شده، استفاده از یک کامپیوتر تبلت (لوح) است که در مرکز داشبورد قرار می‌گیرد و راننده می‌تواند با استفاده از آن ماشین را به دفتر کاری کوچک و متحرک تبدیل کند. امکان دسترسی به اینترنت از طریق این تبلت وجود دارد. هنگامی که از ماشین برای کار استفاده نمی‌شود، این تبلت برای کنترل فیلم و موسیقی به کار گرفته می‌شود. رنو {این ویدیو} را هم از این ماشین منتشر کرده است.

عکس: رنو