مکس‌ فرستاپن، راننده هجده ساله هلندی در اولین حضورش در تیم ردبول با پیروزی در فرمول یک اسپانیا جوان‌ترین برنده تاریخ مسابقات شد. تصادف دو راننده مرسدس در دور اول شرایطی را فراهم کرد که پیست کاتالونیا میزبان یکی از هیجان انگیز‌ترین و زیباترین مسابقات خود در سالهای اخیر باشد.

لوییس هملیتون و نیکو رزبرگ در زمان گیری روز شنبه خط اول و دوم را گرفته بودند و با شروع مسابقه رزبرگ پیشتاز شد اما در پیچ سوم همیلتون هنگام سبقت از هم‌تیمی‌اش به خارج پیست منحرف شد، کنترل ماشین را از دست داد و با رزبرگ تصادف کرد و در نتیجه هر دو نفر از مسابقه کنار رفتند.

این تصادف نیمه اول مسابقه را تحت تاثیر خود قرار داد و فکر و ذکر همه تماشای صحنه آهسته تصادف و پیدا کردن مقصر برای آن بود. تا حدی که مسابقه به حاشیه رفته بود. اما رقابت فراری و ردبول برای پیشتازی رفته رفته هیجان‌انگیزتر شد و چهار راننده این دو تیم نمایشی بسیار زیبا را در نیمه دوم مسابقه ترتیب دادند. نمایشی که ستاره‌اش قهرمان جوان هلندی بود.

فرمول یک اسپانیا ۲۰۱۶

وقتی پارسال فرستاپن هفده ساله به تیم تورو روسو پیوست آنقدر جوان بود که فدراسیون تصمیم گرفت قانون حداقل سن برای رانندگان فرمول یک وضع کند و حالا رانندگانی که تیم‌ها استخدام می‌کنند نباید از هجده سال کمتر داشته باشند. هنگامی که فرستاپن در سال ۲۰۱۴ پا به عرصه فرمول یک گذاشت، شانزده ساله بود و حالا با ۱۸ سال و ۲۲۸ روز سن، رکورد جوان‌ترین برنده فرمول یک را از سباستین فتل گرفته است. فتل وقتی در سال ۲۰۰۸ اولین پیروزی خود را به دست آورد ۲۱ سال و ۷۳ روز داشت.

فرستاپن از دور ۴۴ مسابقه پیشتاز شد. ربول به این نتیجه رسید که سباستین فتل، راننده فراری از همه سریع‌تر است و برای اینکه جلوی او را بگیرد تصمیم گرفت دانیل ریکیاردو سه بار لاستیک عوض کند و فرستاپن دو بار به گاراژ برگردد. به این ترتیب وقتی ریکیاردو لاستیک‌های تازه‌تری داشت، فرستاپن می‌توانست جلوی فتل را بگیرد.

فرمول یک اسپانیا ۲۰۱۶

به این ترتیب فرستاپن و کیمی رایکونن، راننده دیگر فراری جلو افتادند. از آنجا به بعد رایکونن هر کار کرد نتوانست از راننده هلندی سبقت بگیرد. فرستاپن تقریبا بدون اشتباه تا پایان مسابقه رایکونن را پشت سر خود نگه داشت و از خط پایان گذشت.

پیروزی او برای ردبول و کریستین هورنر، مدیر این تیم بسیار خوشحال کننده بود. تیم کریستین هورنر از مسابقه بلژیک در سال ۲۰۱۴ تا کنون پیروز نشده بود. دانیل ریکیاردو، راننده دیگر این تیم هم فاصله بسیار کمی از سباستین فتل داشت و می‌توانست روی سکو برود. ما در دور آخر پنچر کرد و چهارم شد.

فرمول یک اسپانیا ۲۰۱۶

بعد از او والتری بوتاس از ویلیامز به مقام پنجم رسید و کارلوس ساینز از تیم تورو روسو در یک روز خوب ششم شد. فورس ایندیا که این فصل چندان پرفروغ نیست توانست با سرجیو پرز به مقام هفتم برسد و فیلیپه مسا راننده دیگر ویلیامز هشتم شد. جنسن باتن از مک‌لارن هم مقام نهم را کسب کرد و دانیل کیویات که تا هفته پیش راننده ردبول بود، برای تورو روسو آخرین امتیاز را کسب کرد.

با وجود خروج زودهنگام مرسدس از مسابقه این تیم همچنان در صدر جدول قرار دارد و نیکو رزبرگ هم هنوز اول است. اما فراری و ردبول در مسابقه اسپانیا نشان دادند که رفته رفته خود را به صدرنشین همیشگی این روزهای فرمول یک نزدیک می‌کنند.