آئودی پنجمین نسل از پرفروش‌ترین مدل خود A4 را رونمایی کرد. نسل جدید از نظر ظاهری روندی تکاملی را طی کرده اما داخلش تا حد زیادی مدرن شده و موتورهای دیزل و بنزینی کاملا جدیدی با آن عرضه شده است. مدل جدید قرار است برای اولین بار در نمایشگاه فرانکفورت به معرض عموم گذاشته شود. 
ای۴ را وولفگانگ اگر، مدیر پیشین طراحی آئودی پیش از پیوستنش به استودیوی ایتال دیزاین جوجارو طراحی کرد. برخلاف رقیبانش در مرسدس-بنز و ب ام و، که کلاس سی و سری ۳ را در نسل‌های جدید اسپرت‌تر طراحی کردند، آئودی همچنان ظاهری رسمی‌تر را برای این خودرو ترجیح داده است. دلیل آن نظرسنجی بوده که این کارخانه از مشتریان کنونی‌اش در چین، آمریکا و آلمان کرده است. 
با اینکه ماشین از نظر ظاهری بسیار به نسل پیش شبیه است اما آئودی می‌گوید همه قطعات بدنه جدید است و از نو طراحی و مهندسی شده است. مهمترین تغییر ظاهری جلوپنجره بزرگتر و یک تکه خودرو و طرح تازه چراغ‌های جلو است. در تغییرات دیگر نسبت به نسل قبل، سقف صاف‌تر طراحی شده، طراحی کاپوت جلو هم تغییر کرده و شانه‌های ماشین پهن‌تر و برجسته‌تر شده است. 

ابعاد ماشین هم اندکی بزرگ‌تر شده است. طول خودرو ۴۷۲۶ میلی‌متر، عرضش ۱۸۴۲ میلی‌متر و ارتفاعش ۱۴۲۷ میلی‌متر است. به این ترتیب ماشین ۲۵ میلی‌متر کشیده‌تر و ۱۶ میلی‌متر پهن‌تر  است اما ارتفاعش تغییری نکرده است. با این ابعاد نسل جدید آئودی ای۴ چهل و یک میلی‌متر کشیده‌تر، ۳۲ میلی‌متر پهن‌تر و ۱۳ میلی‌متر کوتاه‌تر از کلاس سی مرسدس-بنز است. 
با اینکه سایز ماشین بزرگ‌تر شده اما آئودی می‌گوید وزن آن را ۱۲۰ کیلوگرم نسبت به نسل پیش کمتر کرده است. دلیل آن استفاده از آلومینیوم در ساخت بخش‌های مختلف خودرو، از جمله سقف است. 
هرچقدر ظاهر ای۴ به نسل پیش شبیه باشد، داخل ماشین با برداشتی متفاوت طراحی شده است. جا در داخل ماشین بیشتر است و آئودی می‌گوید فضای بالای سر سرنشینان در مجموع ۲۴ میلی‌متر بیشتر شده است. افزایش فاصله بین دو محور خودرو هم باعث شده جای پای سرنشینان عقب هم ۲۳ میلی‌متر بیشتر شود. 
صندلی‌های جدید ماشین با اینکه ۹ کیلوگرم شده است، اما به گفته آئودی بسیار راحت‌تر شده است. آئودی فضای صندوق عقب را در مدل استیشن ۱۵ لیتر بیشتر کرده و به ۵۰۵ لیتر رسانده است. در صورت خواباندن صندلی‌ها این فضا را می‌توان تا ۱۵۱۰ لیتر افزایش داد. برای مقایسه ب ام و سری ۳ تورینگ ۴۹۵ لیتر جا در عقب دارد و فضای صندوق عقب مرسدس-بنز کلاس سی استیت ۴۹۰ لیتر است. 

آپشن‌های زیادی به خریداران داده شده است. از جمله نمایشگر ۱۲.۳ اینچی جلوی فرمان، نمایشگر ۸.۳ اینچی روی داشبورد، شارژر تلفن همراه، سنسور باز و بستن صندوق عقب و سیستم صوتی بنگ‌ اند الوفسن، تبلت برای سرگرمی سرنشینان عقب و تازه‌ترین سیستم سرگرمی و اطلاع‌رسانی آئودی که از جمله امکاناتش، اتصال به اینترنت است. 
از امکانات ایمنی که در ماشین قرارداده شده می‌توان به سیستم هوشمند رانندگی در شهر اشاره کرد که از تصادف‌های معمول در خیابان‌های شهر جلوگیری می‌کند. این سیستم دو دوربین روی شیشه جلو دارد که مسیر را دائم بررسی می‌کند و در صورت مشاهده خطر تا سرعت ۴۰ کیلومتر در ساعت به طور خودکار ترمزها را فعال می‌کند. 
نسل جدید ای۴ با سه موتور توربو بنزینی و چهار موتور دیزل عرضه می‌شود که بین ۱۵۰ تا ۲۷۲ اسب بخار نیرو تولید می‌کنند. میانگین مصرف سوخت این موتورها نسبت به نسل قبل تا ۲۱ درصد کمتر شده و نیرویشان تا ۲۵ درصد افزایش یافته است. همه موتورها استاندارد یورو۶ دارد و به صورت استاندارد با سیستم خاموش شدن خودکار هنگام توقف مجهز شده است. 

قوی‌ترین موتور سه لیتری دیزل شش سیلندر است که ۲۷۲ اسب بخار نیرو و ۶۰۰ نیوتن-متر گشتاور تولید می‌کند. شتاب صفر تا صد کیلومتر این ماشین ۵.۳ ثانیه (۵.۴ ثانیه در مدل استیشن) است و حداکثر سرعتش هم ۲۵۰ کیلومتر در ساعت اعلام شده است. مصرف سوخت این مدل ۴.۹ لیتر (۵.۲ لیتر در مدل استیشن) در هر صد کیلومتر است و ۱۲۹ گرم دی‌اکسید کربن در هر کیلومتر تولید می‌کند. 
همه مدلهای ای۴ به جز مدل ۳.۰ تی‌دی‌آی به طور استاندارد دیفرانسیل جلو است. مدل ای۴ ۲.۰ تی‌اف‌اس‌آی  و ۲.۰ تی‌دی‌آی را هم می‌توان دو دیفرانسیل سفارش داد. جعبه دنده مدلهای چهار سیلندر شش سرعته دستی است و می‌توان آنها را با جعبه دنده اتوماتیک هفت سرعته جدید هم سفارش داد. این جعبه دنده روی مدلهای ضعیف‌تر شش سیلندر به طور استاندارد نصب شده است. موتورهای قوی‌تر شش سیلندر جعبه دنده هشت سرعته اتوماتیک دارد.