یک خودروساز کوچک در امارات متحده عربی، به نام جانارلی (Jannarelly)، تصاویری کامپیوتری از اولین مدل خود را منتشر کرده است. جانارلی که کارخانه‌اش در دوبی است نام این خودرو را «دیزاین ۱» گذاشته و اعلام کرده آماده قبول سفارش از مشتریان برای ساخت آن است.

طول ماشین ۳۸۶۰ میلی‌متر است و با نگاهی به خودروهای اسپرت دهه شصت میلادی طراحی شده است. طراح آن آنتونی جانارلی پیشتر سابقه همکاری با «دبلیو موتورز» را دارد که خود را سازنده اولین سوپرکار خاورمیانه معرفی می‌کند. شریک او در جانارلی، فردریک ژولیو است که مالک شرکت «اکوئیشن کامپوزیت» است و تخصصش ساخت قطعات فیبرکربنی است.

جانارلی دیزاین ۱

این دو می‌گویند هدفشان ساخت خودرویی بوده که از نظر فنی ساده باشد و بتوان ظاهر و امکانات را تا حد ممکن بنا به سلیقه مشتری تغییر داد تا بیانگر شخصیت راننده‌اش باشد. جانارلی خود یک کیترهم دارد و ژولیو مالک یک دانکروورت است. آنها می‌گویند در ساخت این خودرو از برنامه «پترولیشس»، گاراژ جی لنو و ماگنوس واکر، کلکسیونر مشهور پورشه‌ ۹۱۱ کلاسیک الهام گرفته‌اند.

به خاطر استفاده از فایبرگلاس و فیبرکربن وزن ماشین اندکی بیشتر از ۷۰۰ کیلوگرم است. موتور این خودرو شش سیلندر ۳.۵ لیتری نیسان است که با تغییراتی قدرتش به ۳۰۴ اسب بخار رسیده است.

جعبه دنده ماشین دستی و شش سرعته است و قدرت موتور به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود. جانارلی می‌گوید شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت خودرو چهار ثانیه است و حداکثر سرعتش ۲۲۰ کیلومتر در ساعت.

جانارلی دیزاین ۱

اگرچه در تصاویر منتشر شده ماشین شیشه جلو و سقف ندارد اما مدلی که به مشتری تحویل داده خواهد شد با سقف و شیشه جلو است.

قیمت ماشین ۵۵ هزار دلار است و جانارلی می‌گوید تحویل سفارش از تابستان آینده آغاز می‌شود. قرار است تنها سی دستگاه از این خودرو ساخته شود. خودرو فعلا فقط به خریداران در دوبی فروخته می‌شود و در همانجا و بیشتر با دست ساخته می‌شود. اما جانارلی امیدوار است بتواند این خودرو را به زودی به خریداران در اروپا و آمریکا هم عرضه کند.

جانارلی دیزاین ۱

جانارلی دیزاین ۱