ایسنا: در حالی که تأکید محمود احمدی نژاد، رییس‌جمهوری ایران در زمینه ضرورت کاهش قیمت خودروهای داخلی موجی از امید  در دل مصرف‌کنندگان ایجاد کرده بود، اظهارات جدید برخی مسوولان و مدیران صنعت خودرو حاکی از ضعیف شدن احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار است.

آقای احمدی نژاد چندی پیش در برنامه زنده تلویزیونی با انتقاد از افزایش قیمت خودروهای داخلی به خودروسازان هشدار داد که هر چه زود‌تر نسبت به کاهش قیمت محصولات خود اقدام کنند.

رییس‌جمهوری گفت مصوبه جدید قیمت‌گذاری خودرو مورد تایید او نیست و خودروسازان و وزارت صنعت، معدن و تجارت را تهدید کرد که در صورت عدم تنظیم مناسب و به موقع بازار خودرو، تعرفه واردات این محصول کاهش خواهد یافت.

پس از اظهارات رییس‌جمهوری بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت از دستور خود به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان برای بازنگری در قیمت خودرو‌ها خبر داد. مدیران عامل دو خودروساز بزرگ کشور نیز از کاهش قریب‌الوقوع قیمت محصولات خود خبر دادند.

با این حال پس از گذشت چند روز مدیران صنعت خودرو اظهارات جدیدی بیان کردند که امید‌ها برای کاهش قیمت خودرو را کاهش داد. در این زمینه مدیران عامل گروه خودروسازی سایپا و گروه صنعتی ایران خودرو مشترکا تاکید کردند که وعده کاهش قیمت‌ خودرو‌ها در صورت همکاری بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی محقق خواهد شد.

به گفته این مدیران ارشد صنعت خودرو، هنوز خودروسازان موفق به دریافت ارز مبادلاتی به مقدار لازم نشده‌اند و از آن سو تسهیلات به نرخ مناسب در اختیار آن‌ها قرار نمی‌گیرد. به گفته آن‌ها در صورتی قیمت خودرو‌ها ‌کاهش خواهد یافت که بانک مرکزی ارز مبادله‌ای را برای خودروسازان تامین کرده و از آن سو نیز شرایط پرداخت تسهیلات به صنعت خودرو اصلاح شود.

در اقدامی دیگر دو خودروساز بزرگ کشور آنالیز قیمت تمام شده برخی محصولات خود را منتشر کردند که این آنالیز نشان دهنده برابر بودن قیمت تمام شده تولید این محصولات با قیمت فروش فعلی آن‌ها است.

به این ترتیب به نظر می‌رسد پس از موج اولیه اظهارات در زمینه ضرورت کاهش قیمت خودرو‌ها، مدیران صنعت خودرو عملا با اظهارات و اقدامات جدید خود نشان داده‌اند که احتمالا با شرایط فعلی کاهش قیمتی در راه نخواهد بود.

در این زمینه مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا به خبرگزاری ایسنا گفت «اگر ارز مرجع در اختیار ما قرار بدهند، حدود ۱۸ درصد قیمت خودروهایی مانند پراید کاهش خواهد یافت و اگر بانک‌ها با نرخ سال گذشته تامین مالی انجام داده و بانک مرکزی مقررات گشایش اعتبار خود را به حالت گذشته برگرداند، بالغ بر شش درصد قیمت خودرو کاهش می‌یابد و علاوه بر این در صورتی که مواد اولیه خودروسازان با قیمت سال گذشته تامین شود بیش از شش درصد دیگر نیز از این طریق قابل کاهش خواهد بود.»

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو نیز اظهارات مشابهی را در این زمینه بیان کرد.