قاسم خورشیدی، سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز می گوید خودروهای قاچاقی که اخیرا در استان فارس کشف شده است، اگر صادر نشود، منهدم خواهد شد.

هفته گذشته قرار بود سیزده دستگاه خودروی لوکس قاچاق در شیراز امحاء شود. اما در آخرین روز از این کار صرفنظر شد و قرار شد کمیته‌ای با حضور سازمان اموال تملیکی، گمرک جمهوری اسلامی ایران و ستاد مبارزه با قاچاق کالا درباره این خودروها تصمیم بگیرد.

حالا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که از ابتدا مایل به امحاء این خودروها بود می‌گوید اگرچه اولویت با صادرات است اما انهدام هنوز منتفی نیست.

روند سخت صادرات

آقای خورشیدی به خبرگزاری ایسنا گفته است روند صادرات این خودروها آسان نیست:

«به طور کلی برای صادرات کالاهای سرمایه‌ای نیاز به اسناد منشاء وجود دارد. زمانی که یک خودروی لوکس وارد می‌شود، به اعتبار اسناد منشاء آن است که وارد می‌شود و گمرک آن را ترخیص می‌کند. به عنوان مثال وقتی در ایران، خودرو خریداری می‌شود، شرکت ایران‌خودرو یا سایپا به خریدار سند ارائه می‌دهد و در آن مشخصات کامل خودرو و مالکیت آن ذکر می‌شود.»

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرده:‌

«همین وضعیت در کشورهای دیگر برای دریافت اسناد منشاء وجود دارد. این که چه کشوری سازنده خودرو است؟ چه کسی خودرو را خریده است؟ آیا خودرو دارای گارانتی و خدمات پس از فروش است یا خیر؟ لذا خرید این خودروها آسان نبوده و این گونه نیست که در حال حاضر کسی بخواهد این خودروها را بخرد.»

تعویق امحاء

رییس انجمن واردکنندگان خودرو هم از طرفداران انهدام این خودروها است. او هم نسبت به صادرات خودروهای قاچاق خوشبین نیست و می‌گوید هزینه صادرات بیشتر از قیمت خودروها خواهد شد.

آقای خورشیدی می‌گوید در حال حاضر آیین‌نامه ماده ۵۵ و ۵۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اولویت را به صادرات داده است و برای همین به دلیل انجام مراحل قانونی امحاء این خودروها به تعویق افتاده است. در صورتی که برای آنها مشتری پیدا شود، صادر خواهند شد اما در غیر این صورت امحاء می‌شوند.

ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده در چهار ماه اول امسال شصت خودروی قاچاق کشف شده است.