خودروسازان ایرن با واگذاری شرکت های زیان‌ده زیرمجموعه خود، یا به اصطلاح «سبک‌سازی» قصد دارند علاوه بر تامین نقدینگی، وابستگی خود به وام‌های بانکی را کاهش دهند.

غول‌های جاده مخصوص در حال حاضر چندین وچند شرکت زیرمجموعه استراتژیک و غیراستراتژیک دارند که برخی از آنها به‌دلیل زیان انباشته بالا و بهره‌وری پایین، تاثیر منفی زیادی در بیلان مالی خودروسازان گذاشته‌اند.

فروش زیرمجموعه‌ها و شرکت‌های متعلق به خودروسازان، اقدام جدیدی نیست. خودروسازان در دهه هشتاد، بیشتر برای تامین سرمایه، اموال خود را میفروختند. این بار هم فروش ۲۸ شرکت وابسته به ایران خودرو ارتباط مستقیم با تراز مالی این شرکت دارد.

تسویه بدهی

ایران خودرویی‌ها قصد دارند با فروش این شرکت‌ها که البته نام آنها اعلام نشده، کسب درآمد کرده و حتی بخشی از بدهی‌های خود را نیز تسویه کنند و البته وابستگی به سیستم بانکی را هم کاهش دهد.

در این مورد هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران خودرو می‌گوید «هدف ما مزایده گذاشتن شرکت‌ها نیست، بلکه می‌خواهیم آنها را به مشتریانی که بتوانند شرایط مان را احراز کنند، بفروشیم و از این راه نقدینگی کسب کنیم.»

وی با بیان اینکه تامین نقدینگی یکی از اهداف اصلی فروش شرکت‌های زیرمجموعه است، می‌افزاید «این روش می‌تواند از وابستگی صنعت خودرو به سیستم بانکی بکاهد. مدیرعامل ایران خودرو در ادامه تاکید می‌کند: سبک‌سازی نیز دیگر هدف ما از فروش شرکت‌های زیرمجموعه است که البته باید منتظر ماند و دید بخش خصوصی تا چه حد برای ورود به این ماجرا انگیزه دارد.»

این موضوع البته تنها مختص ایران خودرو نبوده و سایپایی‌ها نیز به‌دنبال واگذاری زیرمجموعه‌های خود هستند؛ زیرا خوب می‌دانند زیان انباشته این شرکت‌ها می‌تواند در عملکردشان تاثیر منفی گذاشته و حتی همکاری‌های خارجی آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

تبعات واگذاری

به اعتقاد برخی کارشناسان، اهلیت داشتن خریداران، اصلی ترین چالش در ماجرای واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه خودروسازان به حساب می‌آید که باید دقت زیادی روی آن صورت گیرد.

در این مورد، بیوک علیمرادلو مشاور خودرویی وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید خریداران باید از اهلیت لازم برخوردار باشند

«هدف از واگذاری شرکت‌ها، بیشتر اصلاح مجموعه صنعت خودرو است، بنابراین بسیار اهمیت دارد که خریداران، اولا بخش خصوصی واقعی باشند و دوما صنعتی به حساب بیایند.»

وی با بیان اینکه تنها بخش خصوصی و آن هم از جنس صنعت، برای خرید شرکت‌های زیرمجموعه خودروسازان قدم پیش خواهد گذاشت، می‌گوید: آنهایی که در این پروسه ورود می‌کنند، هدف شان تولید و البته افزایش سرمایه از ناحیه به دست گرفتن زیرمجموعه‌های خودروسازان است؛ بنابراین نباید چندان نگران شرکت‌های واگذار شده بود.

وی البته تاکید می‌کند که موفقیت این واگذاری‌ها به‌طور مستقیم با استراتژیک بودن یا نبودن شرکت‌های موردنظر در ارتباط است. به گفته این کارشناس، اگر قرار به فروش شرکت‌های استراتژیک (مثلا سایپای کاشان یا ایران خودرو خراسان) باشد، این دیگر اسمش واگذاری اموال نیست، بلکه فروش ظرفیت‌های خودروسازان است.

وی تاکید می‌کند که اگر قرار به فروش شرکت‌های استراتژیک باشد،تبعات منفی آن دامان خودروسازان را خواهد گرفت و سبب می‌شود آنها در شراکت با خودروسازان خارجی نیز به مشکل برخورد کنند.

این مقاله‌ خلاصه‌ای از گزارش «تبعات کاهش وزن خودروسازان» روزنامه دنیای اقتصاد است.

عکس: حسین ظهروند – خبرگزاری تسنیم