گزارش نه چندان خوشبینانه فراری از فروش سال ۲۰۱۶ باعث شد قیمت سهام این خودروساز ایتالیایی بیش از ده درصد کاهش یابد.

فراری ماه گذشته به طور رسمی از گروه فیات-کرایسلر جدا شد و امروز اعلام کرد انتظار دارد امسال اندکی بیش از ۷۷۰ میلیون یورو درآمد داشته باشد که تنها ۲۵ میلیون یورو از درآمد سال ۲۰۱۵ بیشتر خواهد بود.

این خبر تاثیر بدی بر وال استریت داشت و ناگهان ارزش سهام تا نزدیک به سیزده درصد کاهش یافت و قیمت هر سهم به ۳۴.۸۰ دلار رسید. پاییز گذشته هنگامی که سهام فیات در بازار بورس نیویورک عرضه شد، استقبال زیاد باعث رشد قیمت شد و قیمت هر سهم تا ۶۲ دلار افزایش یافت. از آن زمان تا کنون سهام یک سوم ارزش خود را از دست داده است.

سرجیو مارکیونه، مدیر عامل گروه فیات-کرایسلر و مدیر فراری اصرار داشت سهام کارخانه را به عنوان سازنده کالاهای لوکس به بازار بورس عرضه کند و در نتیجه قیمتش بیشتر از سهام یک خودروساز باشد.

او امروز گفت «علت سقوط قیمت‌ها را درک نمی‌کنم. صرف نظر از اینکه معامله‌گران تقاضا برای خودروهای ما مثل سابق زیاد است»

پیشینه خبر

«ارزش فراری چقدر است؟»

«فراری از فیات جدا می‌شود»

«چرا مدیر فراری بعد از ۲۳ سال استعفا کرد؟»

 

فراری اعلام کرده امسال حدود ۷۹۰۰ دستگاه خودرو خواهد فروخت. این کارخانه تا چند سال پیش قانونی برای خود داشت که در سال بیشتر از ۷۰۰۰ دستگاه خودرو تولید نکند. مدیر پیشین فراری معتقد بود این تعداد بهترین میزان برای حفظ ارزش و اعتبار و همینطور تشنه نگه داشتن بازار است. اما با آمدن مارکیونه این سیاست تغییر کرد. آقای مارکیون می‌گوید فراری می‌تواند تا سال ۲۰۱۹ به تولید سالانه ۹ هزار دستگاه هم برسد.

سرجیو مارکیونه میگوید اگر فراری بتواند تقاضای خوب برای خودروهایش را مدیریت کند، در بلندمدت هیچ مشکلی نخواهد داشت.

برخلاف دیگر خودروسازان اسپرت همتراز فراری، که با ساخت یک مدل شاسی بلند سعی دارند حاشیه سود خود را افزایش دهند، این کارخانه به شدت ساخت یک شاسی بلند را رد می‌کند. مارکیونه در مصاحبه اخیر خود با بلومبرگ در پاسخ به این ایده گفت برای ساخت یک فراری شاسی بلند «اول باید از روی جنازه من رد شوید»

گرفتاری فراری کاهش رشد اقتصادی در جهان است که بیشترین ضربه را به کالاهای لوکسی مانند خودروهای فراری وارد می‌کند. فروش فراری در چین در سال ۲۰۱۵ بیست و دو درصد کاهش یافت. اگرچه چین تنها پنج درصد کل فروش فراری را شامل می‌شود اما رکود در این کشور برنامه‌های بلندمدت فراری را تحت تاثیر قرار می‌دهد.