آستون مارتین و ردبول اولین محصول همکاری مشترک خود را رونمایی کردند. این کانسپت که نامش AM-RB-001 است، یک سوپرکار است که برای جاده ساخته شده اما هر دو شرکت می‌گویند بهترین جایی که می‌توان قابلیت‌های آن را دید، پیست اتومبیلرانی است.

آنچه این خودرو را بیشتر جالب توجه کرده حضور آدرین نیوئی، طراح خودروهای فرمول یک در پروژه ساخت آن است. خودرویی که نئویی برای تیم فرمول یک ردبول طراحی کرد چهار سال پیاپی این تیم را قهرمان مسابقات کرد. او پارسال از تیم جدا شد و تا با همکاری آستون مارتین این سوپرکار را طراحی کند.

سوپرکار ردبول

تجربه فرمول یک در جاده

AM-RB-001 یک خودروی دو نفره است. صندلی‌ها شبیه به خودروهای فرمول یک طراحی شده و پای سرنشینان در ارتفاع بالاتر از صندلی‌های معمولی قرار می‌گیرد. همه ماشین ازفیبرکربن ساخته شده است و در ساخت قطعات فیبر کربن و آئرودینامیک، از تجربه ساخت بدنه خودروهای فرمول یک استفاده شده است.

استفاده از فیبرکربن باعث شده وزن ماشین حدود ۹۰۰ کیلوگرم باشد.

آستون مارتین می‌گوید نسبت وزن به قدرت خودرو یک به یک است. بنابراین اگرچه قدرت موتور به طور رسمی اعلام نشده پیش بینی می‌شود، موتور دوازده سیلندر کاملا جدید آستون مارتین حدود ۹۰۰ اسب بخار نیرو تولید کند. نیروی موتور بدون استفاده از سیستم توربو تولید می‌شود. موتور به سیستم «کرس» هم مجهز است که نیروی رها شده هنگام ترمز را ذخیره کرده و آن را دوباره به چرخ‌ها میفرستد.

اطلاعات رسمی درباره عملکرد خودرو اعلام نشده اما پیش‌بینی می‌شود شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر درساعت آن حدود دو ثانیه باشد و سرعتش به بیش از ۳۲۰ کیلومتر در ساعت برسد.

با آنچه تاکنون مشخص شده، واضح است این خودرو به راحتی قادر است با سوپرکارهای فراری، مک‌لارن و پورشه رقابت کند. قیمت ماشین هم هنوزمعلوم نیست اما رسانه‌ها ارزش آن را حدود سه میلیون دلار تخمین می‌زنند.

۹۹ دستگاه از این خودرو در کارخانه گیدون آستون مارتین در انگلستان ساخته خواهد شد. قرار است ۲۴ دستگاه دیگر هم ویژه پیست و احتمالا با قیمتی گران‌تر به بازار عرضه شود.