ایتال‌دیزاین، استودیوی طراحی ایتالیایی، که بخشی از شرکت آئودی است، با ایجاد بخشی تازه قصد دارد در تعدادی محدود سوپرکار تولید کند.

این شرکت اولین خودروی خود را که قیمتش یک میلیون و ۵۰۰ هزار یورو است، چند روز دیگر در نمایشگاه خودروی ژنو رونمایی خواهد کرد. از این خودروی دو نفره تنها پنج دستگاه ساخته خواهد شد.

قوای محرکه این خودرو، که نامش هنوز اعلام نشده است، از یک موتور ده سیلندر ۵.۲ لیتری گرفته می‌شود. این موتور در مدلهای قوی‌تر آئودی آر۸ استفاده شده است و شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت آئودی با آن ۳.۲ثانیه است.

مشتریان خاص

ایتال دیزاین می‌گوید مشتریانش کلکسیونرهای خودرو هستند و قصد دارد هر ۱۸ تا ۲۴ ماه یک مدل جدید بسازد. بیشتر این خودرو در تعداد بسیار محدود و کمتر از ده دستگاه ساخته می‌شود. برخی هم تا ۹۹ دستگاه ساخته خواهد شد.

علاوه بر کلکسیونرها، بخش تازه ایتال دیزاین به بخش‌های دیگر گروه خودروسازی فولکس‌واگن خدمات خواهد داد و برایشان مدلهای با تولید محدود می‌سازد.

تازه‌ترین همکاری ایتال دیزاین با گروه خودروسازی فولکس‌واگن، آئودی کیو۲ است که به تازگی به بازار عرضه شده است. تمام مراحل طراحی و توسعه این خودرو توسط ایتال دیزاین انجام شد. این شرکت به تازگی یک شاسی‌بلند کراس اوور هم برای یک شرکت خارج از گروه خودروسازی فولکس‌واگن طراحی کرده است.

از طراحی تا تولید

نام خودرو و شرکت هنوز به طور رسمی اعلام نشده است اما ایتال دیزاین می‌گوید شاسی بلند را برای یک خودروساز اروپایی طراحی کرده است و این اولین بار در تاریخ ۴۹ ساله این استودیوی طراحی است که با این خودروساز کار می‌کند.

ایجاد بخش خودروسازی در ایتال دیزاین با هدف کسب درآمد خارج از گروه خودروسازی فولکس‌واگن است. در حال حاضر تنها ده درصد سفارش‌های طراحی ایتال دیزاین خارج از گروه فولکس‌واگن است.

نام ایتال دیزاین به خاطر موسس این استودیو مشهور است. جورجتو جوجارو یکی از تاثیرگذارترین طراحان در صنعت خودرو است که ماشین‌هایی نظیر نسل اول گلف و فیات پاندا را طراحی کرد و مازراتی کواتروپورته و لوتوس اسپریت هم از کارهای دیگر او است.

ایتال دیزاین برای خودروسازان دیگر هم ماشین ساخته است. مهمترین مثال ب ام و ام۱ است که همه ۴۵۶ دستگاه آن در دهه هفتاد میلادی توسط ایتال دیزاین ساخته شد.

جوجارو و پسرش فابریتزیو، در سال ۲۰۱۰ نود درصد از سهام ایتال دیزاین را به آئودی فروختند و دوسال بعد آئودی با خرید باقیمانده سهام کنترل این استودیوی طراحی را به طور کامل در اختیار گرفت. درآمد ایتال دیزاین در سال ۲۰۱۵ دویست میلیون یورو بود.