سیتروئن این هفته شصتمین سالگرد ساخت مدل دی‌اس را به مدت یک هفته با برگزاری مراسم مختلف در پاریس جشن گرفت. نامی که در دهه پنجاه سیتروئن را به اوج شهرت رساند، حالا مارکی مستقل با سه خودروی لوکس است و مدیر گروه پژو-سیتروئن می‌گوید به آن پانزده سال فرصت می‌دهد تا به حدی برسد که بتواند با مارک‌های لوکس آلمانی رقابت کند.

موفقیت دی‌اس کاری دشوار برای کارلوس تاوارس، مدیر گروه پژو-سیتروئن است. سیتروئن پنج سال پیش مارک دی‌اس را با عرضه مدلهایی لوکس‌تر از خودروهای سیتروئن احیا کرد. مدیران سیتروئن امیدوار بودند احیای نامی که سیتروئن را در دهه پنجاه و شصت میلادی مشهور کرد به سرعت خریداران را به سمت مدلهای دی‌اس مدرن بکشاند.

هدف سیتروئن این است که ماشین‌هایی لوکس‌تر دی‌اس را گران‌تر به مشتریانش در اروپا و چین بفروشد و از این طریق سودش را  افزایش دهد. تلاشی که تاکنون به بار ننشسته است. در سال ۲۰۱۴ فروش محصولات گروه پژو-سیتروئن ۴.۳ درصد بیشتر شد اما دی‌اس با ۳.۴ درصد کاهش ۱۱۸ هزار و ۴۷۲ دستگاه فروش داشت.

سیتروئن دی اس

این آمار مدیران سیتروئن را ناامید نکرده است. آقای تاوارس می‌گوید «دی‌اس یک سرمایه‌گذاری برای آینده است.» و «آنچه در استودیوهای طراحی میبینم بسیار هیجان انگیز است.»

تاوارس می‌خواهد دی‌اس در آینده مارکی لوکس همسطح آئودی باشد و معتقد است در چنین سطحی از بازار کیفیت حرف اول را می‌زند و برای رسیدن به کیفیت بالا باید به طراحان و مهندسان زمان کافی داد. او می‌گوید برنامه‌اش برای دی‌اس پانزده سال طول می‌کشد و به باورش در آینده دی‌اس مانند مارک‌های لوکس لباس، شراب و جواهرات فرانسه، مارکی معتبر در سطح جهانی خواهد شد.

البته تحلیلگرانی هستند که چندان به این آینده خوشبین نیستند. منتقدان می‌گویند پانزده‌ سال زمانی طولانی است و ساختن یک مارک لوکس برای سیتروئن گران تمام خواهد شد. مخصوصا اینکه فروش محصولات دی‌اس با پیش‌بینی‌ها جور در نیامده است.

سیتروئن دی اس

سال گذشته میلادی دی‌اس در اروپا ۸۵ هزار دستگاه ماشین فروخت که ۵۳ هزار دستگاه آن مدل دی‌اس۳ بود. مدل پرفروش دوم این کارخانه دی‌اس۴ بود که با ۱۹ هزار و ۵۰۰ دستگاه بسیار کمتر از پیش‌بینی‌های شرکت فروش رفت.

پژو-سیتروئن در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ با بحران مالی روبرو شد و ناگزیر سرمایه‌گذاری روی مدلهای تازه را کم کرد و در نتیجه دی‌اس باید نزدیک به سه سال دیگر برای مدلهای تازه صبر کند. تا آن زمان دی‌اس باید با مدلهایی که در پایان چرخ تولید خود هستند در بازار رقابت کند. دی‌اس۳ شش سال از عمرش می‌گذرد و دی‌اس۴ و دی‌اس۵ چهار سال است به بازار عرضه شده‌اند.

تجربه کارخانه‌های دیگر نشان داده که ساختن یک مارک لوکس چندان هم ساده نیست. تنها آئودی و لندروور نمونه‌های موفقی هستندکه توانسته‌اند جایگاه مناسبی در بین تولید‌کنندگان خودروهای لوکس پیدا کنند.

سیتروئن دی اس

آئودی برای رسیدن به این سطح چهارده سال وقت صرف کرد و دو نسل خودرو طول کشید تا یک خودروساز لوکس شود. تجربه‌های دیگر در ولوو، ساب، لکسوس، اینفینیتی و آلفارومئو هیچکدام به نتیجه نرسیده است.

دی‌اس برای درخشیدن در بازارهای خارج از اروپا مخصوصا در چین فرصت خوبی دارد. مخصوصا اینکه مدل بعدی این مارک که یک شاسی‌بلند شهری است که مخصوص بازار چین طراحی شده است و در سال ۲۰۱۸ به بازار خواهد آمد. از ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ دی‌اس می‌خواهد پنج مدل جدید عرضه کند که احتمالا یک سدان بزرگ هم در بین آنها است.

تا آن زمان بعید است سیتروئن بتواند با دی اس خواب خودروسازان آلمانی را آشفته کند.