مهیار حصاری: آئودی در نمایشگاه ژنو امسال اولین نسل از مدل کراس اوور کیو ۲ خود را معرفی کرد. کیو ۲ از مدل A3 اسپرت بک کوچک تر است و وزن آن تنها ۱۲۰۵ کیلوگرم است. این خودرو را می توان با شش موتور مختلف و سیستم چهار چرخ متحرک آئودی، کواترو، سفارش داد.

آئودی اعلام کرده این مدل را با هدف جذب مشتریان جوان‌تر و برای رانندگی در شهر طراحی کرده است و به این ترتیب می‌خواهد توجه خریداران جدید را به برند خود جلب کند. به همین دلیل طراحی خارجی این مدل از دیگر محصولات آئودی متمایز است و در آن از المانهای جدیدی استفاده شده است.

خط سقف و شیشه های کوتاه، حس یک خودروی اسپرت و کوپه را القا می کند. چراغهای جلو با طراحی تیز و ورودی‌های هوای بزرگ و جلو پنجره چند ضلعی معروف آئودی به هویت اسپرت این خودرو کمک می کند. در قسمت عقب، طراحی ستون عقب با الهام از مدل R8 و با رنگی متفاوت از بدنه خودمایی می‌کند.
آئودی کیو ۲
نوآوری در طراحی در داخل خودرو هم ادامه دارد. آئودی موقعیت صندلی راننده را نزدیک به زمین در نظر گرفته تا مثل خودروهای سواری حس تسلط را حفظ کند اما در کنار آن دید به اطراف و خارج خودرو به خوبی یک شاسی بلند است. آئودی ادعا می کند فرم سقف خودرو باعث شده که این مدل نسبت به مدل A3 فضای سر بهتری در اختیار سرنشینان قرار دهد. فضای صندوق عقب ۴۰۵ لیتر است که با خواباندن صندلی‌های عقب به ۱۰۵۰ لیتر افزایش می‌یابد.

این خودرو فقط به صورت پنج نفره ساخته خواهد شد و نیروی موتور در مدلهای پایه به چرخهای جلو منتفل می شود. البته سیستم چهار چرخ متحرک کواتروی آئودی هم قابل سفارش است. در حال حاضر این مدل با شش موتور مختلف بنزینی و دیزلی با حجم موتورهای ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی به فروش می رسد.

اولین موتور از نوع سه سیلندر TFSI با حجم یک لیتر است که در مدل A1 هم استفاده شده و توانایی تولید ۱۱۶ اسب بخار را دارد. موتور بعدی ۱.۴ لیتر حجم و ۱۵۰ اسب بخار قدرت دارد که می توان آن را با تکنولوژی On Demand آئودی سفارش داد. این تکنولوژی با غیر فعال کردن یک یا چند سیلندر باعث کاهش مصرف سوخت می شود. حجم قویترین مدل بنزینی دو لیتر است و ۱۸۷ اسب بخار نیرو تولید می‌کند. قوی‌ترین موتور و لیتری و چهار سیلندر است و ۱۹۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کند.

آئودی کیو ۲

موتورهای دیزل با حجم ۱.۶ لیتر و قدرت ۱۱۶ اسب بخار و حجم دو لیتر موجود است که با توجه به تنظیمات آن می تواند ۱۵۰ یا ۱۹۰ اسب بخار توان تولید کند.

مصرف سوخت تمام مدل ها هنوز اعلام نشده است اما پیش بینی می شود موتور یک لیتری حدود ۴.۷ لیتر و موتور ۱.۶ لیتری دیزلی ۳.۴ لیتر در صد کیلومتر سوخت مصرف کند.

گیربکس شش دنده دستی به طور استاندارد برای اکثر مدلها در نظر گرفته شده است. البته امکان سفارش گیربکس دو کلاچه S-tronic آئودی هم وجود دارد. مدلهای دو لیتری بنزینی و دیزل فقط از گیربکس دو کلاچه بهره می برند. مدلهای دو لیتری به صورت استاندارد دو دیفرانسیل است.

سیستم تعلیق این خودرو با داشتن امکاناتی از جمله تنظیم کمک فنرها، تعلیق اسپرت که ارتفاع خودرو را ده میلیمتر کاهش می دهد، و فرمان با نسبت سفتی متغیر شرایط مناسبی برای رانندگی در شهر مهیا می کند.

آئودی همچنین ادعا می کند که این مدل توانایی آفرود هم دارد. با قرار دادن ESC در حالت آفرود، این ماشین خود را برای شرایط لغزنده آماده می کند و ارتفاع کف آن از زمین به ۲۰۰ میلیمتر می رسد. همچنین تایرهای P-zero ساخت پیرلی هم به این رانندگی در جاده‌های ناهموار کمک می کند.

آئودی کیو۲

امکانات رفاهی و ایمنی زیادی در این خودرو پیش بینی شده که برخی از آنها برای اولین بار در این کلاس استفاده شده است. از جمله آنها می توان به سیستم ترمز اتوماتیک برای جلوگیری از برخورد با عابر پیاده و دوچرخه سواران، کروز کنترل هوشمند با قابلیت حفظ فاصله مناسب از خودروی جلویی ، حرکت بین خطوط و سیستم شناسایی علائم راهنمایی در حاشیه جاده نام برد که البته بعضی از این موارد به صورت سفارشی نصب می شود.

یکی دیگر از آپشنهای قابل نصب، سیستم نمایش اطلاعات بر روی شیشه جلو است که می توان در آن اطلاعاتی از جمله نقشه مسیر، نویگیشن و اطلاعات مربوط به سیستم صوتی را مشاهده کرد. همچنین نمایشگر لمسی ۱۲.۳ اینچی این خودرو با کیفیت بالا امکان اتصال به تلفن های هوشمند و نمایش بعضی از اپلیکیشن ها بر روی صفحه خود را دارد.

آئودی میگوید کیفیت و امکانات کیو۲، از جمله پوشش های پلاستیکی مرغوب و تودوزی چرم، با خودروهایی بزرگتر و در کلاس بالاتر قابل مقایسه است. هنوز قیمت رسمی کیو ۲ اعلام نشده اما پیش‌بینی میشود پاییز آینده هنگام عرضه به بازارهای اروپا حدود ۲۵ هزار یورو قیمت داشته باشد.