مزدا جدیدترین عضو خانواده خود را در لس آنجلس به جهان معرفی کرد. CX-3 یک شاسی بلند کوچک است که مزدا امیدوار است بتواند رقیبی جدی برای خودروهایی نظیر نیسان جوک، رنو کپچر و اپل موکا در اروپا و هوندا HR-V و بیوک انکور در آمریکا باشد.

از نظر ظاهری مزدای جدید ترکیبی از هچ‌بک جدید ۲ و CX-5 شاسی بلند بزرگتر خانواده مزدا است. CX-3 یکی از موتورهای مزدا ۲ را هم استفاده می‌کند و کابینش هم شبیه به ا ین هچ بک کوچک است. برخلاف رقیبانش مزدا این ماشین را علاوه بر مدل دیفرانسیل جلو با دو دیفرانسیل هم عرضه می‌کند.

قد ماشین از مزدا ۳، هچ بک بزرگتر مزدا، بلندتر اما طول آن کمتر است. این شاسی بلند ۲۱ سانتی‌متر از مزدا ۲ کشیده‌تر و ۵.۵ سانتی‌متر بلندتر است اما فاصله دو محور هر دو خودرو یکی و ۲۷۵۰ میلی‌متر است. ‌ستون وسط و عقب ماشین سیاه شده تا سقف معلق به نظر برسد. بر روی دور گلگیرها هم با نواری لاستیکی تاکید شده تا ماشین سرسخت‌تر به نظر بیاید.

مزدا جزییات فنی زیادی درباره ماشین منتشر نکرده است. تنها میدانیم یکی از موتورهای این ماشین دولیتری بنزینی است. این موتور در مزدا۳ و CX-5 هم استفاده می‌شود و قدرتش در مدلهای مختلف ۱۲۰ و ۱۶۵ اسب بخار است. موتور دیزل ماشین ۱.۵ لیتری است و از مزدا ۲ امانت گرفته شده قدرتش ۱۰۵ اسب بخار است.

جعبه دنده ماشین به طور استاندارد شش سرعته دستی است اما می‌توان آن را با دنده شش سرعته اتوماتیک هم سفارش داد. مدلهای دو دیفرانسیل سیستم مدیریت گشتاور CX-5 را هم ارائه می‌دهند. این سیستم بر روی مدل دیزل اتوماتیک به طور استاندارد نصب می‌شود.

قیمت ماشین به طور رسمی اعلام نشده اما بدون شک گران‌تر از مزدا ۲ و ارزان‌تر از بردار بزگترش مدل CX-5 است که در آمریکا دستکم ۲۴ هزار دلار و در اروپا معادل ۳۵ هزار دلار قیمت دارد. قرار است این ماشین از بهار آینده به بازار عرضه شود.