رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت و خودروسازها، چهار شرط مجلس برای انعقاد قرارداد با خودروسازان خارجی را تشریح کرد.

رضا رحمانی به خبرگزاری ایسنا گفت «من در این نامه خطاب به نعمت‌زاده و همچنین خودروسازها گفتم که مجلس برای لحاظ کردن چند آیتم جهت انعقاد قراردادهای جدید با خودروسازان خارجی از جمله پژو، رنو و سایر خودروسازها مصر است.»

وی افزود «شرط اول این است که این خودروها ساخت داخل باشند و نه مونتاژ و وابستگی به خارج وجود نداشته باشد؛ چرا که ما توان ساخت را داریم و پایگاه‌های مجموعه‌ساز و پایگاه‌های ساخت داخل این امکان را به ما می‌دهد که خودروها در داخل تولید شود.»

نماینده مردم تبریز در مجلس تنوع خودرو را از دیگر این شروط عنوان کرد. «ما معتقدیم مثلا آنچه در فرانسه یا اروپا تولید و روانه بازار می‌شود در ایران هم تولید شود و خودروسازهای خارجی برای تولید خودروی روز در ایران با ما قرارداد ببندند.»

رعایت استاندارد کیفیت سومین شرطی است که مجلس برای خودروسازان خارجی در نظر گرفته است و بالاخره تضمین حضور در بازارهای منطقه چهارمین شرطی است که رییس کمیسیون صنایع و معادن برای شریکان خارجی خودروسازان ایرانی در نظر گرفته است.

«آیتم چهارم این است که به ما تضمین بدهند بازارهای منطقه که ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت است از ایران تامین شود. یعنی لزومی ندارد مثلا وقتی خودرویی در ایران تولید می‌شود در عراق آن خودرو از فرانسه وارد شود. این موضوع به نفع خودروسازان خارجی نیز است و ایران می‌تواند کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و دریای خزر را پوشش دهد.»

به گفته آقای رحمانی وزارت صنعت به مجلس قول داده که این چهار مورد را رعایت می‌کند.