بعد از ماه‌ها شایعه و انتشار عکس‌هایی مخفی از لوکس‌ترین مدل سیتروئن، کارخانه فرانسوی جزییات کانسپت «شماره ۹» را همراه عکس‌هایی از این ماشین منتشر کرده است.

دو سال از عرضه سری دی‌اس توسط سیتروئن می‌گذرد و این کارخانه تا کنون سه مدل دی‌اس۳، دی‌اس ۴ و به تازگی دی‌اس‌۵ را به بازار عرضه کرده است. سری دی‌اس بخشی تازه از محصولات سیتروئن است که با هدف رقابت با مدل‌های لوکس‌تر به بازار عرضه می‌شود. سیتروئن می‌گوید در این دو سال بیش از دویست هزار دستگاه از این مدل‌ها را فروخته است.

سیتروئن می‌خواهد امسال سری دی‌اس را به بازار چین عرضه کند و برای همین کانسپت تازه‌ای را که ساخته چند هفته دیگر در نمایشگاه پکن رونمایی خواهد کرد. خودروساز فرانسوی می‌گوید «شماره ۹» تنها یک کانسپت است اما در عین حال تأیید کرده که از این کانسپت برای ساخت سه مدل آینده سری دی‌اس هم استفاده خواهد شد. این سه مدل شامل یک سدان لوکس در کلاس سی، یک خودروی بیابانی یا SUV کوچک و یک سدان بزرگ لوکس در کلاس دی خواهد بود.

سیتروئن برخلاف ژاپنی‌ها و کره‌ای‌ها، که رقابت با خودروسازان لوکس آلمانی را با کپی‌کردن ماشین‌های آن‌ها شروع کردند، روشی کاملاً متفاوت را در پیش گرفته است.

طراحان سیتروئن، رقیب مرسدس بنز کلاس اس و ب ام و سری هفت را به شکل «شوتینگ بریک» یا کوپه استیشن طراحی کرده‌اند. این ماشین با ۴.۹ متر طول هم‌اندازه پورشه پانامرا است. اما از پورشه پهن‌تر و ارتفاعش کوتاه‌تر است. عرض ماشین ۱.۹۴ متر و ارتفاع آن ۱.۲۷ متر است و سه متر فاصله بین دو محور چرخ‌ها، فضای زیادی را برای سرنشینان ایجاد کرده است.

موتور هیبرید

قوای محرکه این کانسپت ترکیبی از یک موتور الکتریکی با یک موتور بنزینی است. موتور الکتریکی با قدرت ۷۰ اسب بخار  و گشتاور ۲۰۰ نیوتن متر روی محور عقب قرار داده شده و چرخ‌های عقب خودرو را به حرکت در می‌آورد. این موتور با باتری لیتیوم-یون تغذیه می‌شود که شارژ کاملش تنها سه ساعت و نیم با یک پریز خانگی وقت می‌خواهد.

در جلوی خودرو یک موتور ۱.۶ لیتری بنزینی با قدرت ۲۲۵ اسب بخار و گشتاور ۲۷۵ نیوتن متر قرار دارد که چرخ‌های جلو را حرکت می‌دهد. در مواردی که ماشین به چسبندگی بیشتر یا نیروی بیشتر نیاز داشته باشد، هر دو موتور باهم کار می‌کند. سیتروئن اعلام کرده که در برخی بازارها به جای موتور بنزینی از موتور دیزل استفاده خواهد کرد. در حالت الکتریکی کامل سیتروئن می‌تواند پنجاه کیلومتر با شارژ کامل حرکت کند.

ترکیب این دو موتور ۲۹۵ اسب بخار نیرو تولید می‌کند که می‌تواند سرعت این خودرو یک و نیم تنی را تا حداکثر ۲۴۴ کیلومتر در ساعت برساند. شتاب صفر تا صد «شماره ۹» ۵.۴ ثانیه است و این خودرو می‌تواند مصافت یک کیلومتر را در ۲۵.۳ ثانیه طی کند. مصرف ماشین در حالت هیبرید، تنها ۱.۷ لیتر در هر صد کیلومتر است و میزان تولید دی‌اکسید کربن آن ۳۹ گرم در هر کیلومتر اعلام شده است.