در واکنش به انتقاد رهبری از واردات خودروهای آمریکایی وزیر صنعت ورود این خودروها به ایران را ممنوع کرد. بعد از سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای در روز چهارشنبه، محمدرضا نعمت زاده در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد از دادن مجوز بی اطلاع بوده و این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

رهبر در سخنرانی خود در جمع کارگران خواسته بود جلوی ورود خودروهای آمریکایی به ایران گرفته شود.

«خود امریکایی‌ها به‌علت مصرف زیاد و سنگین بودن این خودروها، رغبتی به خرید آنها ندارند. حالا در این شرایط ما بیاییم و از فلان کارخانه رو به ورشکستگی امریکا، خودرو وارد کنیم، این جای تعجب فراوان دارد.»

«مدیران و مسوولان محترم در مقابل فشارهای پنهانی که در این زمینه‌ها وارد می‌شود، بایستند و جدا نگذارند این قبیل مسائل انجام شود.»

شورلت ترکس

زمزمه ورود خودروهای آمریکایی به ایران برای اولین بار در سال ۱۳۹۲ شنیده شد. وقتی یک شرکت به نام «ائل خودرو ارس» با چاپ آگهی‌هایی وعده بازگشت «اسطوره آمریکایی» را به ایران داد. ائل خودرو ادعا می‌کرد نماینده جنرال موتورز در ایران است و همه فعالیت‌هایش قانونی است. اما دولت دادن هرگونه مجوز به این شرکت را تکذیب کرد و در نهایت وعده‌‌های ائل خودرو هم عملی نشد.

اعطای مجوز رسمی به شورلت اما زمستان پارسال به حقیقت پیوست و  شرکتی به نام «سهام پژوهان مهر» به عنوان نماینده رسمی خودروساز آمریکایی معرفی شد.

سهام پژوهان مهر در اوایل دهه نود شمسی تاسیس شده و پیش از این فعالیتی در زمینه واردات خودرو نداشت. این شرکت ابتدا مجوز ورود دو مدل ترکس و آوئو و سپس مجوز واردات مدلهای دیگر از جمله کروز و سونیک را گرفت. همزمان اخباری از مذاکره خودروساز آمریکایی با کرمان موتور منتشر شد.

همان موقع شورلت اعلام کرد در سیاست‌هایش برای کار با ایران تغییری داده نشده و صادرات رسمی به ایران را تکذیب کرد. براساس قوانین آمریکا، شرکت‌های آمریکایی نمی‌توانند در ایران فعالیت کنند.

محمدرضا نعمت‌زاده می‌گوید واردات قرار بوده از طریق یک کشور ثالث انجام شود و او از صدور این مجوز بی خبر بوده است. وزیر صنعت می‌گوید هنوز مشخص نیست از این مجوز استفاده شده باشد و «یا باید مجوز این شرکت را لغو کنیم یا بگوییم از آن استفاده نکند»