خودروسازان جهانی که در پی رفع تحریم‌های اقتصادی قصد دارند به بازار ایران وارد شوند از شرکت‌هایی که ماشین‌های آنها را در چند سال گذشته به ایران وارد می‌کردند شکایت کرده‌اند.

براساس شنیده‌های روزنامه دنیای اقتصاد برخی شرکت‌های خودروساز که نماینده غیررسمی در ایران دارند از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت و انجمن واردکنندگان خودرو در حال پیگیری حقوقی و شکایت از شرکت‌هایی هستند که خود را نمایندگی آنها در ایران معرفی میکنند.

براساس دستورالعمل واردات خودرو که دولت سال گذشته آن را ابلاغ کرد، وارد‌کنندگان به دو دسته رسمی و غیررسمی تقسیم شده‌اند. این تقسیم‌بندی در حالی است که حتی وارد‌کنندگان رسمی هم ناگزیر بودند به خاطر تحریم‌ها ماشین‌ها را از کشورهای حاشیه خلیج فارس، به ویژه امارات، بخرند و ارتباطی با کارخانه مادر ندارند.

در نتیجه این شرکت‌ها هم باوجودی که توسط دولت رسمی قلمداد می‌شوند در واقع غیررسمی هستند.

فرهاد احتشام‌زاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو به «دنیای اقتصاد» می‌گوید «بسیاری از شرکت‌‌های واردکننده خودرویی که مدعی دارا بودن نمایندگی از شرکت مادر هستند یا مجوز خود را عاملیت فروش عنوان می‌کنند مجوز نمایندگی رسمی از شرکت مادر یا شرکت ثالث ندارند.»

با این حال او معتقد است با رفع تحریم‌ها در آینده نزدیک، این مساله حل خواهد شد.

پیگیری حقوقی وضعیت نمایندگی‌ها ممکن است تبعات منفی برای مصرف‌کننده داشته باشد. یک کارشناس به دنیای اقتصاد گفته «در صورتی که تحریم‌ها رفع و شرکت‌های مادر به‌طور رسمی وارد کشور شوند، خدمات پس از فروش پنج ساله‌ مصوب اسفندماه سال گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت بلاتکلیف باقی خواهد ماند و بنابراین مصرف‌کنندگان دچار ضرر و زیان‌های جدی خواهند شد؛ زیرا مشخص نیست بحث گارانتی پنج ساله آنها به کجا خواهد رسید.»