صدور محصولات ایران خودرو به روسیه بعد از پنج سال توقف از سر گرفته شد. ایران خودرو بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ میلادی دوازده هزار دستگاه خودرو به روسیه صادر کرده بود اما صادرات به دلیل نداشتن استانداردهای آلایندگی روسیه پنج سال پیش متوقف شد.

ایران خودرو سپس در سال ۲۰۱۲ تلاش خود برای گرفتن مجوز صادرات خودرو را آغاز کرد و حالا یکی از مدیران این کارخانه گفته این شرکت تا سال ۲۰۱۵ اجازه صادرات را دریافت کرده است.

ایران خودرو امروز بارگیری اولین محموله صادراتی به روسیه را در مراسمی با حضور مدیران این کارخانه، مسئولان وزارت صنعت و سفیر ایران در روسیه جشن گرفت.

مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه در حاشیه این مراسم گفت «در عرصه صادرات خودرو، نبود ارایه سرویس و خدمات پس از فروش به عنوان یک چالش مطرح است که از خودروسازان داخلی درخواست می شود که ارایه سرویس و قطعات و همچنین خدمات پس از فروش را همزمان با صدور خودرو، در دستور کار قرار دهند.»

هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران خودرو هم در این مراسم گفت «گر بتوانیم یک سوم تولیدات خود را به امر صادرات اختصاص دهیم به یک تعادل ارزی دست خواهیم یافت و این بدان معناست که هیچ ارزی را از دولت نخواهیم گرفت و با ارز حاصل از صادرات، محصولات خود را تولید خواهیم کرد.»

به گفته مدیرعامل ایران خودرو، این شرکت می‌خواهد در دو سال آینده ده هزار دستگاه از مدلهای سمند LX، سمند SE ، سورن و رانا به روسیه صادر کند.