ب ام و برخلاف سیاست گسترش مدل‌هایش قصد دارد تعداد مدلهای مینی را در آینده محدود کند. پیتر شوارتزن بائر، که از طرف ب ام و در هییت مدیره مینی و روزلرویس حضور دارد، در حاشیه نمایشگاه خودروی دیترویت به هفته‌نامه انگلیسی اتوکار گفته است چهارمین نسل مدلهای مینی از شش تا هفت مدل نسل سوم به چهار تا پنج مدل کاهش خواهد یافت. 
ب ام و با خرید کارخانه روور در سال ۱۹۹۴ مالکیت مینی را در اختیار گرفت. در سال ۲۰۰۰ ب ام و روور را رها کرد اما به مالکیت مینی ادامه داد. در طول این سالها تصمیم‌گیری‌های ب ام و درباره مینی با محافظه‌کاری زیادی همراه بوده است. با گسترش مدل‌های مینی در نسل سوم به نظر می‌رسید کارخانه آلمانی به مارک انگلیسی‌اش اعتماد کافی را به دست آورده است.
اما سیزده‌ سال بعد از اینکه ب ام و مینی را با مدلی تازه به بازار فرستاد هنوز استراتژیست‌های ب ام و نگرانند با گسترش مارک مینی و عرضه مدلهای تازه این کارخانه از ریشه‌های خود فاصله بگیرد. 
در طرحی که شوارتزن‌بائر دارد، تعداد مدل‌های مینی کمتر خواهد شد و در عوض این کارخانه تحقیق و توسعه خود را بر بهتر کردن کیفیت نسل چهارم مدل‌هایش متمرکز خواهد کرد. او گفته « ب ام و باید درباره تعداد مدل‌ها و ابعاد کارخانه (مینی) حساس باشد. بهتر است در مسیر متفاوتی حرکت کرد و بر تعداد کمتر اما کیفیت بیشتر تمرکز کرد»
شواتزن‌بائر همچنین گفته است مدل‌های آینده مینی در یک استودیوی طراحی جدید در لندن طراحی خواهد شد.  مدلهای کنونی این کارخانه اکنون در مونیخ طراحی می‌شود و تعداد طراحان انگلیسی مینی معدود و با مسئولیت‌های محدود است. 
بعد از نیسان که مدل‌های قشقایی و جوک را در لندن طراحی کرد و اینفینیتی که قصد دارد یک استودیو در این شهر باز کند، مینی هم خواهان سهمی از موفقیت این شهر در طراحی خودروهای جدید است. 
شواتزن‌بائر می‌گوید می‌خواهد مدلهای جدید مینی «قهرمان» باشند. در طرح او علاوه بر مدل سه در مینی، که بار هویت این مارک را یدک می‌کشد، یک مدل کوپه و یک شاسی بلند قرار دارد. مدل شاسی بلند از مدل کنونی کانتری من بزرگتر خواهد بود. این مدل که قرار است در سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه شود اولین مدل از نسل چهارم خانواده مینی خواهد بود. 
با طرحی که این مدیر آلمانی برای مینی پیشنهاد می‌کند به احتمال زیاد قیمت ماشین‌های مینی هم افزایش خواهد یافت. مینی در حال حاضر ماشین‌های با کیفیت خوبی تولید می‌کند و در صورت استفاده از مواد بهتر ناگزیر قیمت ماشین‌ها هم افزایش خواهد یافت.