عکس‌هایی از مدل جدید دنا که قرار است ایران خودرو امسال به بازار عرضه کند، منتشر شده است. این تصاویر چراغهای جلو و عقب جدید خودرو را نشان می‌دهد. ایران خودرو این پروژه را به نام X409 برای رقابت با خودروهای چینی در بازار ایران آماده می‌کند.

عکس‌ها نشان میدهد مهندسان مرکز تحقیقات ایران خودرو در فکر دو چراغ ابرویی ال‌ائی‌دی در جلوی خودرو هستند. اما فرم چراغ نسبت به مدل کنونی دنا تغییری نکرده است. با مشکی شدن تکه پایین جلوپنجره ظاهر ماشین اسپرت‌تر شده است. چراغ‌های عقب هم با حفط فرم فعلی سبت به مدل کنونی کمی تغییر کرده و تکه‌ای آب کروم کاری شده به صندوق عقب اضافه شده است که خودرو را لوکس‌تر نشان می‌دهد.

ایران خودرو دنا
به جز چراغ‌ها در این عکس‌ها تغییر دیگری بین مدل جدید دنا و مدل کنونی در جلو و عقب خودرو دیده نمی‌شود. تصاویری که  پیشتر از دنای جدید لو رفته بود تغییراتی بیشتری را در نمای کنار نشان می‌داد. در این عکس‌ها درهای خودرو عوض شده بود و شیشه عقب هم کمی شیب به بدنه متصل می‌شد. همچنین گفته می‌شد که سپر عقب خودرو هم عوض خواهد شد اما در عکس‌های تازه این تغییرات دیده نمی‌شود.

ایران خودرو مدل جدید دنا را با موتور توربو به بازار عرضه خواهد کرد. این موتور با حجم ۱۶۵۰ سی‌سی ۱۴۸ اسب بخار نیرو تولید می‌کند و به گفته ایران خودرو، این نیرو کافی است تا حداکثر سرعت دنای جدید به ۲۰۵ کیلومتر در ساعت برسد. شتاب صفر تا صد دنا با این موتور ۱۰ ثانیه اعلام شده است. مصرف سوخت دنا با موتور توربو ۵.۷ لیتر در هر صد کیلومتر در جاده و ۷.۵ لیتر در هر صد کیلومتر در شهر است.

ایران خودرو دنا

براساس شایعه‌ها دنای جدید به سانروف، دنده اتوماتیک و سیستم صوتی پیشرفته‌تری مجهز است. اگرچه باز هم در تصاویری که تاکنون منتشر شده سانروف دیده نمی‌شود.

دنای جدید اولین مدل از سه محصول تازه‌ای است که ایران خودرو مدتی است از آن صحبت می‌کند. به جز اکس۴۰۹، ایران خودرو قصد دارد در پروژه X411 مدلی بر روی پلتفرم پژو ۲۰۶ عرضه کند و در پروژه X502 مدلی را جایگزین پژو پارس کند. این پروژه از زمستان ۱۳۹۳ آغاز شده و قرار بود اوایل امسال به پایان برسد. اما با توجه به مشکلاتی که ایران خودرو در دو سال گذشته داشته بعید نیست به تاخیر افتاده باشد. به گفته مدیران ایران خودرو هر سه پروژه در مرکز تحقیقات ایران خودرو و با استفاده از دانش فنی مهندسان ایران خودرو انجام می‌شود.

هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران خودرو پاییز پارسال در اظهارنظری درباره مدل جدید دنا گفت قیمت این خودرو از پنجاه میلیون تومان کمتر نخواهد بود. قیمت دنا در حال حاضر حدود ۴۳ میلیون تومان است. او در صحبت‌هاش در اسفند ماه هم گفت دنای جدید علاوه بر اینکه محصولات چینی را پشت سر می‌گذارد، توانایی رقابت با محصولات کره‌ای و حتی اروپایی را هم دارد.

ایران خودرو دنا