یک مجله ژاپنی تصاویری از نسل جدید مزدا۳ را پیش از رونمایی رسمی این خودرو منتشر کرد. به گفته این مجله برخلاف تصاویری که تاکنون با کمک کامپیوتر از این خودرو منتشر شده، این عکس‌ها واقعی و متعلق به مدل جدید مزدا است که در ژاپن با نام الکسا فروخته می‌شود.
مزدا خود به طور رسمی به انتشار این عکس‌ها واکنشی نشان نداده اما تأیید کرده که این خودرو بسیار به مزدا ۳ جدید شبیه است. 
از ظاهر خودرو پیدا است که مزدا ۳ جدید شبیه به مزدا ۶ و مدل شاسی بلند سی‌اکس-۵ طراحی شده است. گفته می‌شود وزن این خودرو صد کیلوگرم از نسل کنونی سبک‌تر است.

موتوری که برای این خودرو در نظر گرفته شده موتور دو لیتری اسکای‌اکتیو و یک موتور ۲.۲ لیتری دیزل است. همینطور گفته می‌شود مزدا برای رقابت با موتورهای کوچکتر فولکس، فورد و اپل می‌خواهد یک موتور ۱.۶ لیتری دیزل هم با نسل جدید معرفی کند. 
مزدا به احتمال زیاد مدل جدید را در نمایشگاه فرانفکورت رونمایی خواهد کرد و در پاییز و زمستان آینده آن را به بازار عرضه می‌کند. 
موفقیت این مدل علاوه بر اروپا که رقابت در بازار هچ‌بک‌ها در آن بسیار سخت است، در آمریکا هم برای مزدا مهم است. هدف مزدا رسیدن به فروش ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال در بازار آمریکای شمالی است و مزدا ۳ جدید سهم زیادی از این فروش را به دوش خواهد کشید.