نسل جدید ب ام و X5 قرار است در شهریور آینده در نمایشگاه خودروی فرانکفورت رونمایی شود اما دو عکس از سایت این خودروی جدید ماه‌ها جلوتر به اینترنت درز کرد. 
همانطور که در عکس‌هایی که از خودروهای استتار شده در حال آزمایش منتشر شده بود، ظاهر این خودرو روندی تکاملی نسبت به نسل دوم دارد و بسیار شبیه به ب ام و X3 است. 
ب ام و برای اینکه در محصولاتش جایی برای شاسی بلند کوچک X1 باز کند، نسل جدید X3 را کمی بزرگ‌تر کرده بود تا حدی که ابعاد X3 جدید و نسل دوم X5 بسیار به هم نزدیک بود. اکنون نسل سوم X5 بزرگ‌تر ساخته می‌شود تا دوباره شاسی‌بلند‌های ب ام و از یکدیگر فاصله بگیرند. 

X5 جدید برای هفت سرنشین جا دارد. جلوپنجره همیشگی ب ام و قائم‌تر و مشخص‌تر شده است و چراغ‌های جلو شبیه به شبیه به سری ۳ جدید به جلوپنجره متصل است. ب ام و تلاش زیادی کرده است تا مصرف ماشین را کم کند و برای همین برای بهتر شدن ضریب مقاوت در برابر هوا کار زیادی انجام شده است. از جمله سیستم جدیدی به نام «ایر بریزر» (Air Breather) ساخته شده که هوایی که پشت چرخ‌ها حبس می‌شود را آزاد می‌کند. بال عقب خودرو هم به دوطرف شیشه عقب کشیده شده است. 
انتظار می‌رود موتور ۳ لیتری شش سیلندر دیزل و هشت سیلندر بنزینی کنونی خودرو در نسل جدید ماشین هم با تغییرات کمی استفاده شود. برای رقابت با مرسدس بنز ML250 CDI احتمالاً یک موتور چهار سیلندر دیزل هم معرفی خواهد شد و ممکن است ب ام و این مدل را با موتوری هیبریدی عرضه کند. 
ب ام و بعد از نمایش این خودرو در فرانکفورت آن را از اواخر سال ۲۰۱۳ با قیمتی حدود ۵۵ هزار یورو به بازار عرضه خواهد کرد.