سباستین فتل، قهرمان فرمول یک جهان از تیم ردبول، بعد از سه هفته ناکامی برای اولین بار در این فصل خط اول مسابقه فرمول یک بحرین را گرفت. 
پشت سر این راننده آلمانی، لوییس همیلتون، راننده تیم مک‌لارن تنها با ۹۸ هزارم ثانیه اختلاف در خط دوم قرار گرفت و مارک وبر از ردبول سوم شد. 
جنسن باتن دیگر راننده تیم مک‌لارن مسابقه را از خط چهارم شروع می‌کند و نیکو رزبرگ، برنده مسابقه چین پشت سر او است. 
فرناندو آلونسو و پل دی رستا در زمان‌بندی سوم شرکت نکردند و مسابقه را از رده‌های نهم و دهم آغاز می‌کنند. هر دو راننده ترجیح دادند به جای رقابت برای کسب مکان بهتر لاستیک‌های خود را برای روز مسابقه نگه دارند. 
کیمی رایکونن هم با همین منطق جزو ده راننده برتر قرار نگرفت اما رومن گروژان، هم تیمی جوانش مسابقه را از خط هفتم آغاز خواهد کرد. 
انتخاب این استراتژی از سوی تیم‌ها به نفع دانیل ریکاردو از تیم تورو روسو تمام شد که مسابقه را از خط ششم شروع می‌کند. 
مایکل شوماخر یک بار دیگر در مسابقات امسال با بدشانسی کنار رفت. در زمان‌گیری اول، مایکل شوماخر در رتبه هفدهم با اشکال فنی در دی‌آراس به گاراژ رفت. او با همین رتبه هم می‌توانست به مرحله دوم راه پیدا کند اما هایکی کوالاینن از تیم کیترهم در لحظات پایانی رکوردی بهتر ثبت کرد و او را از رفتن به مرحله دوم بازداشت. 
زمان‌گیری در حالی انجام گرفت که موجی از ناآرامی بحرین را فراگرفته است. مخالفان حکومت می‌گوید یکی از معترضان توسط نیروهای امنیتی کشته شده و فشار سیاستمداران غربی و سازمان‌های مدافع حقوق بشر برای تعطیلی مسابقات بیشتر شده است. 

اعتراض‌ها باعث شد تا تیم فورس ایندیا ناگزیر به لغو تمرین آخر خود در روز جمعه شود و شنبه شب با وجود تدابیر شدید امنیتی هزاران نفر برای تظاهرات به خیابان‌ها آمدند و پلیس برای متفرق کردن آن‌ها از گاز اشک‌آور استفاده کرد و در مقابل تظاهرکنندگان هم به سوی نیروهای پلیس کوکتل مولوتف پرتاب کردند. 
با این حال برگزارکنندگان مسابقات فرمول یک و فدراسیون جهانی اتوموبیلرانی همچنان مصمم به برگزاری مسابقه هستند. 
در تازه‌ترین واکنش‌ها راس براون مدیر تیم مرسدس بنز از سیاستمداران بریتانیایی انتقاد کرده است. او می‌گوید: «سیاستمداران هنگامی تقاضای لغو مسابقه را مطرح کردند که ما اینجا رسیده بودیم. چرا آن‌ها زودتر چیزی نگفتند؟»
در بریتانیا دیوید کمرون، نخست وزیر از برگزاری مسابقه حمایت کرده است اما حزب مخالف اعلام کرده رانندگان بریتانیایی باید مسابقه را تحریم کنند. 
راس براون در واکنش به این تقاضا گفت: «این اشتباه است که لوییس همیلتون یا جنسن باتن سیاست خارجی کشور را تعیین کنند.» 
مسابقه روز یک‌شنبه ساعت چهار و نیم بعد از ظهر به وقت ایران انجام می‌شود.