جنسن باتن، راننده تیم مک لارن در مسابقه سوزاکا به مقام اول رسید و سباستین فتل، راننده ردبول با کسب مقام سوم قهرمانی خود در این فصل را حتمی کرد. فرناندو آلونسو از تیم فراری هم بعد از باتن به مقام دوم رسید تا تیمش برای پیروزی در مسابقات بعدی و فصل آینده همچنان امیدوار بماند

رقابت باتن و فتل از روز شنبه و هنگام زمان گیری آغاز شد. باتن در حالی که در بخش سوم زمان‌گیری راننده اول بود تنها با نه صدم ثانیه اختلاف خط اول را به فتل داد.

با آغاز مسابقه باتن تلاش کرد تا مقام اول را از فتل پس بگیرد، اما راننده اتریشی راه نداد و اصرار باتن برای سبقت باعث شد تا بخشی از ماشینش از جاده خارج شود.

لوییس همیلتون که در زمان گیری خط سوم را داشت از این فرصت استفاده کرد و باتن را جا گذاشت. او البته در ادامه مسابقه چندان خوش شانس نبود. همیلتون مجبور شد چند دور بعد برای تعویض لاستیک پنچرش به گاراژ برگردد و یک بار هم با رقیب همیشگی خود فیلپه مسا، از تیم فراری برخورد کرد و در ادامه مسابقه در میانه میدان در تلاش برای بهتر کردن موقعیت خود بود. او دست آخر مقامی بهتر از پنجم کسب نکرد.

مانند بقیه مسابقه‌ها در این فصل، دوام لاستیک‌ها و حفظ کردن آن‌ها برای مدتی طولانی‌تر، مهمترین عامل برای کسب مقام در سوزاکا بود. مسابقه به مرور هیجان انگیز‌تر شد. در حالی که در میانه مسابقه موقعیت راننده‌ها تثبیت شده بود، برای پاک کردن پیست ماشین مارشال به پیست آمد و همین باعث شد تا شروع دوباره مسابقه را هیجان انگیز کند. در این مرحله ماشین‌ها سبک‌تر شده بودند و سرعت‌ها بالاتر رفته بود.

پنج دور آخر هیجان انگیزترین بخش مسابقه بود. در حالی که سباستین فتل در تلاش بود تا خود را به آلونسو برساند، راننده اسپانیایی تنها یک ثانیه با جنسن باتن فاصله داشت و تا آخرین دور معلوم نبود که کدام راننده اول از خط پایان خواهد گذشت.

برخلاف تصور، قهرمانی زودهنگام فتل از هیجان مسابقات باقی‌مانده کم نکرده است. کسب مقام دوم اگر چه افتخار قهرمانی را ندارد، اما برای راننده‌های فرمول یک که شغلشان رقابت است و برای علاقه‌مندان به این مسابقات انگیزه کافی برای شرکت و تماشای مسابقات بعدی ایجاد خواهد کرد.

رقابت برای کسب مقام دوم بسیار نزدیک است. باتن با قهرمانی در سوزاکا اکنون با ۲۱۰ امتیاز دوم است. بعد از او آلونسو ۲۰۲ امتیاز و مارک وبر ۱۹۴ امتیاز دارد. حتی لوییس همیلتون که با ۱۹۴ امتیاز پنجم است هم می‌تواند برای کسب مقام دوم امیدوار باشد.

مسابقه بعدی هفته آینده در کره جنوبی برگزار می‌شود.