فولکس‌واگن می‌گوید با توافق هسته‌ای و برداشته‌ شدن تحریم‌های ایران، اولین گام برای ورود به بازار این کشور را برداشته است.

این کارخانه به خبرگزاری بلومبرگ گفته است «ما درحال بررسی وضعیت هستیم و اولین دور از گفتگوها در سطح سیاسی به زودی انجام خواهد شد. البته هنوز تصمیمی گرفته نشده و گام‌های بعدی ما به اتفاقات در آینده بستگی دارد.»

اشاره فولکس‌واگن به گفتگوهای سیاسی، سفر هییتی آلمانی است که قرار است یکشنبه ۲۸ تیر به تهران سفر کند. زیگمار گابریل، قائم مقام صدراعظم آلمان و وزیر اقتصاد و انرژی این هییت شصت نفره را همراهی میکند. نمایندگان فولکس‌واگن و دایملر-بنز هم از جمله ده شرکت بزرگ آلمانی هستند که به ایران سفر می‌کنند.

دایملر-بنز هم تایید کرده که ارتباطاتی تجاری با ایران برقرار کرده است. ب ام و هم می‌گوید در حال «بررسی وضعیت» است و ممکن است در «بلندمدت» به بازار ایران وارد شود.

بازار بکر

آلمان پیش از تحریم‌ها مهمترین شریک تجاری اروپایی ایران بود و امیدوار است با برداشته شدن تحریم‌ها به سرعت دوباره سطح روابط تجاری با ایران را افزایش دهد. سال گذشته صادرات آلمان به ایران ۲.۴ میلیارد یورو بود و با برداشته شدن تحریم‌ها آلمان امیدوار است صادراتش در میان مدت به ده میلیارد یورو افزایش یابد.

فروش خودرو در چین رو به کاهش است و رقابت در بازار اروپا و آمریکای شمالی تا حدی بالا است که نمی‌توان انتظار سودی زیاد از آن داشت. به همین دلیل است که بازشدن مرزهای ایران فرصتی بسیار خوب برای فولکس‌واگن است.

پیش از فولکس‌واگن، گروه پژو – سیتروئن و رنو برای ورود به بازار ایران اعلام آمادگی کرده بوند. مذاکرات ایران خودرو و پژو در مراحل پایانی است و قرار است در نتیجه آن کارخانه‌ای مشترک در ایران محصولات جدید پژو را بسازد.

موسسه مشاوره آی‌اچ‌اس پیش بینی میکند فروش خودروهای سواری در ایران تا پایان سال ۲۰۱۵ با افزایشی ۱۲.۵ درصدی به یک میلیون سیصد هزار دستگاه برسد. به گفته این موسسه تقاضا برای خودرو در بازار ایران در بلند مدت به طور متوسط یک میلیون و هفتصد هزار دستگاه در سال است.

تولید خودرو به پیش‌بینی آی‌اچ‌اس امسال بین ۱۸ تا ۲۰ درصد رشد خواهد داشت به یک میلیون ۳۶۰ هزار دستگاه در سال ۲۰۱۷ و یک میلیون و ۴۷۰ هزار دستگاه تا سال ۲۰۲۰ خواهد رسید.