فولکس واگن در تلاشی تازه برای افزایش فروش در آمریکا از کانسپتی رونمایی کرد که مبنای ساخت شاسی بلند جدید این کارخانه در سل ۲۰۱۷ خواهد شد.

فولکس واگن می‌خواهد بزرگترین خودروساز جهان باشد و برای رسیدن به این هدف باید بازار آمریکا را فتح کند. اما خریداران آمریکایی چندان علاقه‌ای به ماشین‌های این مارک آلمانی چندان علاقه‌ای نشان نمی‌دهند.  در سال ۲۰۱۴ کمتر از ۳۷۰ هزار دستگاه از مدلهای مختلف فولکس در آمریکا فروخته شد که حدود ده درصد از سال ۲۰۱۳ کمتر بود. در مقایسه کارخانه بسیار کوچکتر سوبارو نزدیک به ۵۱۴ هزار دستگاه ماشین در سال ۲۰۱۴ به آمریکایی‌ها فروخت.

سلیقه خریداران آمریکایی برای مدیران فولکس‌واگن به یک معما تبدیل شده است. اما آنها امیدوارند مدل جدید از کانسپت «کراس بلو جی‌تی‌ائی» پاسخی برای این معما باشد.

اولین کانسپت کراس بلو دو سال پیش در نمایشگاه دیترویت رونمایی شد و قرار بود تا دو سال دیگر، یعنی امسال، براساس آن مدلی بزرگتر از «تورگ» به بازار آمریکای شمالی عرضه شود. فولکس‌واگن به درستی فهمیده بود برای افزایش فروش در آمریکا به مدلی در ابعاد فورد «اکسپلورر» نیاز دارد.

اما انتقاد از این کانسپت آنقدر زیاد بود بود که «کلاوس بیشف»، مدیر طراحی فولکس واگن را ناگزیر کرد تا دوباره کاغذ و قلم به دست طراحانش بدهد. نتیجه، کانسپت «کراس‌بلو کوپه» بود که پارسال در نمایشگاه شانگهای رونمایی شد و این کانسپت که امسال به دیترویت آمده است. با تغییراتی که بعد از نظرسنجی‌ از خریداران آمریکایی در این خودرو داده شده، کراس بلو حالا خشن‌تر به نظر می‌رسد و امکانات داخل آن هم بهتر شده است.

طول ماشین ۴۸۴۷ میلی‌متر، عرضش ۲۰۳۰ میلی‌متر و ارتفاعش ۱۷۳۶ میلی‌متر است. به این ترتیب ۵۲ میلی‌متر کشیده‌تر، ۹۰ میلی‌متر پهن‌تر و ۲۶ میلی‌متر بلندتر از مدل تورگ است. این خودرو بر روی جدیدترین شاسی MQB، پلتفرم مشترک فولکس‌واگن ساخته می‌شود.

فولکس واگن همچنین در کانسپت کراس بلو سیستم جدید هیبرید خود را هم نمایش داده است. این سیستم که در سالهای آینده بر روی مدلهای مختلف استفاده خواهد شد از یک موتور ۳.۶ لیتری شش سیلندر و دو موتور الکتریکی استفاده می‌کند که روی محورهای جلو و عقب سوار شده است. موتور بنزینی ۲۸۰ اسب بخار نیرو و ۳۵۰ نیوتن-متر گشتاور تولید می‌کند. قدرت موتورهای الکتریکی مجموع نیروی این قوای محرکه را به ۳۶۰ اسب بخار می‌رساند.

حداکثر سرعت ماشین ۲۰۹ کیلومتر در ساعت و شتاب صفر تا ۹۷ کیلومتر در ساعتش شش ثانیه اعلام شده است. ماشین می‌تواند تا ۳۲ کیلومتر تنها با نیرویی که در باتری‌هایش ذخیره شده حرکت کند. نیروی موتور از طریق جعبه دنده شش سرعته اتوماتیک به انتخاب راننده به چرخ‌های جلو یا هر چهار چرخ فرستاده شود.

راننده همچنین می‌تواند شیوه کار قوای محرکه را در پنج حالت مختلف (الکتریکی، هیبرید، جی‌تی‌ائی، آفرود و شارژ باتری) تنظیم کند. علاوه بر این ماشین چهار حالت مختلف رانندگی دارد: رانندگی جاده، خارج از جاده، اسپرت و برف. کراس بلو هنگام عرضه با موتورهای بنزینی و دیزل چهار و شش سیلندر هم فروخته خواهد شد.

فولکس واگن سومین مدل شاسی بلند خود را مختص بازار آمریکا ساخته است و قرار است آن را در کارخانه‌اش در چاتانوگا در ایالت تنسی بسازد. اما به احتمال زیاد این خودرو در چین و بازارهای دیگر از جمله استرالیا هم عرضه خواهد شد.