فولکس واگن تیگوان جدید اولین مدل این کارخانه است که با ظاهر جدید شاسی‌بلندهای آینده فولکس به بازار عرضه خواهد شد. فولکس‌واگن نسل جدید تیگوان را در نمایشگاه فرانکفورت رونمایی کرد و قرار است برای بازار چین و آمریکای شمالی یک مدل هفت صندلی هم از آن بسازد.

معمولا با رسیدن یک خودرو به پایان دوره تولید، تقاضا برای آن به کمترین حد می‌رسد. اما فروش فولکس‌واگن تیگوان سال گذشته ده درصد رشد داشت و به بیش از ۵۵۰ هزار دستگاه رسید. این دومین نسل از تیگوان است که به بازار عرضه می‌شود. فولکس‌واگن این شاسی‌بلند کوچک را از سال ۲۰۰۷ تولید می‌کند و تا کنون دو میلیون ۶۴۰ هزار دستگاه از آن فروخته است.

بعد از گلف، جتا، پولو و پاسات، تیگوان مهمترین مدل فولکس‌واگن است.

تیگوان جدید، کشیده‌تر، پهن‌تر و کوتاه‌تر از مدل کنونی است. فولکس‌واگن سه مدل مختلف از آن را در فرانکفورت نمایش داده است. مدل اسپرت «آر-لاین»، مدل معمولی پنج در و یک مدل با قابلیتهای بیشتر در خارج از جاده. همچنین کانسپتی از یک مدل هیبرید هم نمایش داده شده که با پسوند جی‌تی‌ائی نامیده شده است. قوای محرکه این کانسپت ۲۱۸ اسب بخار است و در آینده به بازار عرضه خواهد شد.

مدل هفت نفره تیگوان زمستان امسال و در نمایشگاه دیترویت رونمایی می‌شود و از سال ۲۰۱۷ فروخته خواهد شد. عرضه تیگوان پنج نفره از بهار آینده و در اروپا آغاز خواهد شد.

تیگوان جدید اولین شاسی‌بلند فولکس است که بر روی شاسی مشترک ام‌کیو‌بی این کارخانه ساخته می‌شود. فولکس‌واگن تاکنون مدلهای مختلفی از جمله پاسات و گلف را بر روی این شاسی ساخته است و می‌گوید استفاده از آن در تیگوان باعث شده ماشین ۵۰ کیلوگرم از نسل کنونی سبک‌تر باشد.

vw_DB2015AU01355_large

جای بار ماشین هم ۱۴۵ لیتر بیشتر شده و به ۶۱۵ لیتر رسید و در صورت خواباندن صندلی‌های عقب به ۱۶۵۵ لیتر افزایش می‌یابد. فولکس‌واگن می‌گوید تیگوان توان کشیدن تریلی تا وزن ۲۵۰۰ کیلوگرم را هم دارد.

هشت موتور مختلف برای تیگوان در نظر گرفته شده است که بین ۱۱۵ تا ۲۴۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کند. فولکس‌واگن می‌گوید به طور میانگین این موتورها ۲۴ درصد از موتورهای کنونی تیگوان کم مصرف‌تر است.

سیستم‌های معمول ایمنی و رفاهی از جمله ترمز خودکار برای پیشگیری از تصادف، هشدار رانندگی بین خطوط، اطلاع‌رسانی درباره وضعیت ترافیک و پیداکردن جای پارک و … در این خودرو قابل سفارش است.