با رای روزنامه‌نگاران صنعت خودرو، فولکس واگن پاسات به عنوان بهترین خودروی سال ۲۰۱۵ اروپا انتخاب شد. این سومین بار در شش سال گذشته است که بزرگ‌ترین خودروساز اروپا مقام بهترین ماشین سال در این قاره را به دست می‌آورد. 
۵۸ روزنامه‌نگار صنعت خودرو در اروپا به سدان فولکس واگن ۳۴۰ امتیاز دادند. مقام دوم به سیتروئن سی۴ کاکتوس رسید که ۲۴۸ امتیاز کسب کرد و در رتبه سوم و با ۲۲۱ امتیاز مرسدس-بنز کلاس سی قرار گرفت. 
فولکس واگن نسل جدید پاسات را در سال ۲۰۱۴ به بازار عرضه کرد. پیش از این مدل، گلف، پرفروش‌ترین مدل فولکس واگن در سال ۲۰۱۳ بهترین ماشین شده بود و در سال ۲۰۱۰ هم فولکس واگن پولو به این مقام دست پیدا کرد. 

پاسات بر روی شاسی «ام کیو بی» فولکس واگن ساخته می‌شود. به لطف این شاسی جدید، وزن ماشین ۸۵ کیلوگرم کمتر از نسل پیش و فضای داخل اتاق هم افزایش یافته است. علاوه بر این موتورهای جدید باعث شده مصرف سوخت بیش از بیست درصد کاهش یابد. 
ب ام و سری۲ اکتیو تورر، فورد موندئو، نیسان قشقایی و رنو توئینگو هم برای رسیدن به این عنوان رقابت می‌کردند. هییت داوران نویسندگان و روزنامه نگارانی از ۲۲ کشور اروپایی بودند. آنها سال گذشته پژو ۳۰۸ را به عنوان خودروی سال اروپا انتخاب کردند.