تازه‌ترین آمار فروش خودرو در اروپا نشان می‌دهد در حالی که فروش خودرو در این قاره ۱.۴ درصد نسبت به سال  گذشته کاهش یافته است، فولکس‌واگن با افزایش فاصله خود با فورد پرفروش‌ترین مارک خودرو در اروپا است.

آمار فروش گردآوری شده توسط تحلیلگران بازار خودرو در مؤسسه جاتو داینامیکز نشان می‌دهد که فروش ماشین‌های فولکس‌واگن در شش ماه گذشته حدود شش درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر شده است. این در حالی است که فورد نسبت به سال گذشته ۵.۶ درصد کاهش در فروش داشته است.

فروش مارک اپل/واکسهال در اروپا در همین مدت ۲.۹ درصد بیشتر شده اما محبوبیت رنو و پژو، دو مارک مشهور فرانسوی، نسبت به سال ۲۰۱۰ کمتر بوده است. رنو با ۱۱ درصد کاهش، پژو با ۶.۹ درصد کاهش و سیتروئن با۶.۴ درصد کاهش، در شش ماه اول سال موفق نبودند.

با این حال بیشترین کاهش در فروش مارک فیات دیده می‌شود. شرکت ایتالیایی نسبت به شش ماه اول سال ۲۰۱۰ نوزده درصد کمتر ماشین فروخته است.

برخلاف فرانسوی‌ها و ایتالیایی‌ها، فروش همه خودروسازان آلمانی در شش ماه اول سال ۲۰۱۱ افزایش یافت استه. بیشترین افزایش فروش متعلق به آئودی است که نسبت به شش ماه اول سال گذشته ۸.۷ درصد بیشتر خودرو فروخته است و کمترین متعلق به مرسدس بنز است که فروشش تنها ۰.۶ درصد بیشتر شده است.

ب ام و هم با افزایشی ۸.۴ درصدی کارنامه موفقی داشته است.

فولکس واگن گلف، پرفروش‌ترین خودرو در شش ماه اول سال ۲۰۱۱ بود

توجه به کیفیت، دوام و امکانات رفاهی زیاد از مهمترین دلایل موفقیت مارک‌های آلمانی است و شاید به همین دلیل است که دیگر خودروسازان نظیر هیوندای برای جلب بیشتر مشتری‌ به این نکات در مدل‌های آینده‌شان بیشتر توجه می‌کنند. تجربه نشان داده است که چنین صفاتی در خودرو نه تنها خریداران ثروتمند، که از مشتریان سنتی ماشین‌های آلمانی هستند، را راضی می‌کند بلکه در شرایط دشوار اقتصاد جهان برای دیگر خریداران هم جذاب  است و به آن‌ها درباره سرمایه‌گذاری خود اطمینان می‌دهد.

براساس نتایج بررسی مؤسسه جاتو، فروش خودرو در شش ماه اول سال ۲۰۱۱ نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۰ کاهش یافته است. این کاهش اگر چه تنها ۱.۴ درصد بود اما هنوز می‌تواند باعث نگرانی خودروسازان باشد.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۱ در بین ده ماشین پرفروش در اروپا تنها فروش دو مدل نسبت به سال قبل افزایش یافته است. فولکس‌واگن پاسات با افزایش چشمگیر ۲۸.۸ درصد و فورد فوکوس ۲.۴ درصد فروششان بیشتر بوده است. پژوه ۲۰۷ با ۱۹.۳ درصد کاهش، بیشتر کاهش فروش را در بین این مدل‌ها داشته. با توجه به اینکه مدل تازه ۲۰۸ سال آینده قرار است به بازار عرضه شود، شاید کاهش فروش این مدل چندان هم عجیب نباشد.

ده مدل پرفروش شش ماه اول سال در اروپا از قرار زیر است:

۱ – فولکس‌واگن گلف
۲ – فورد فیستا
۳ – اپل/واکسهال کورسا
۴ – فولکس‌واگن پولو
۵ – فورد فوکوس
۶ – اپل/واکسهال آسترا
۷ – رنو کلیو
۸ – پژو ۲۰۷
۹ – رنو مگان
۱۰ – فولکس‌واگن پاسات