فیا، فدراسیون بین‌المللی مسابقات اتوموبیلرانی، اعلام کرد مسابقه فرمول یک بحرین در سوم اردی‌بهشت ماه برگزار خواهد شد. تصمیم فیا به تردیدهایی که در روزهای گذشته برسر برگزاری این مسابقه وجود داشت پایان داد. 
بعد از شدت گرفتن ناآرامی‌های سیاسی در بحرین و تظاهرات گسترده مخالفان حکومت در این کشور، صحبت از لغو مسابقه امسال به میان آمد و تیم‌ها اگرچه به طور رسمی اعلام کردند که در مقام تصمیم‌گیری برای برگزاری مسابقه نیستند، اما به وضوح درباره امنیت برگزاری مسابقه ابراز نگرانی کردند. 
اما فیا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد «از تدابیر امنیتی که برای برگزاری مسابقه فرمول درنظر گرفته شده راضی است.»
برنی اکلستون، رئیس مسابقات فرمول یک در گفتگویی با بی‌بی‌سی گفت «بعید است مشکلی به وجود آید.»
مخالفان حکومت در بحرین خواهان لغو مسابقه بودند. برگزار کنندگان مسابقه فرمول یک در بحرین به خانواده سلطنتی این کشور بسیار نزدیکند. مخالفان بحرینی که بیشتر آن‌ها را شیعیان تشکیل می‌دهند، خواهان اصلاحات در نظام سیاسی کشور توسط اقلیت حاکم سنی هستند. همزمانی مسابقه فرمول یک با اعتراضات، سال گذشته هم باعث شد مسابقه بحرین لغو شود.
اما نفوذ بحرین در فرمول یک کم نیست. بحرین برای برگزاری مسابقه فرمول یک، پول زیادی پرداخت می‌کند و پنجاه درصد مک‌لارن هم در اختیار دارد. 
برگزاری مسابقه از نظر سیاسی هم با چالش روبرو شده است. دیده‌بان حقوق بشر، امروز با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد که نباید « به بحران حقوق بشر که در کشور وجود دارد بی توجهی کرد». از نظر دیده بان حقوق بشر  این خطر وجود دارد برگزاری مسابقه فرمول یک به عنوان ابزاری استفاده شود که نشان دهد همه چیز در این کشور عادی است. 
فیا در مقابل به گزارشی اشاره می‌کند که ژان تاد، مدیر این سازمان در آذر ماه تهیه کرده است. به گفته فیا، او با تعداد زیادی از تصمیم‌گیران در بحرین مشورت کرده است و همه با برگزاری مسابقه راضی بودند. 
برنی اکلستون هم می‌گوید «من چیزی نشنیدم که این نگرانی را ایجاد کند که آنجا امن نیست. کسانی که آنجا زندگی و کار می‌کنند به من می‌گویند همه چیز عادی است.»
برخی سیاستمداران هم از برگزاری مسابقه انتقاد کرده‌اند. پیتر هین، وزیر سابق دولت بریتانیا می‌گوید درست نیست فیا از برقراری امنیت در بحرین راضی است در حالی که این امنیت به قیمت جان فعالان حقوق بشر تأمین شده باشد. 
مقامات تیم‌ها در صحنه عمومی درباره تصمیم فیا اظهار نظری نمی‌کنند اما به طور خصوصی از بردن هزارن کارمند، متخصص و میهمان خود به بحرین ببرند، نگرانند.