قطعه سازان ایران می‌گویند شرایطشان بحرانی است و از دولت خواسته‌اند هرچه زودتر کمک دو هزار میلیارد تومانی‌ را که به خودروسازان وعده داده به آن‌ها پرداخت کند. 
چند روز پیش اعلام شد که دولت با پرداخت هزار میلیارد تومان وام به هر یک از دو خودروساز بزرگ ایران موافقت کرده است به شرطی که بخش بیشتر این پول برای بازپرداخت بدهی خودروسازان به قطعه سازان صرف شود. 
پرداخت این تسهیلات در بین کارشناسان و تعدادی از مسئولان منتقدانی نیز دارد. آن‌ها می‌گویند علت اصلی مشکلات در صنعت خودرو پایین بودن بهره‌وری و تنبلی خودروسازان به دلیل حضور در بازاری انحصاری است. از نظر این منتقدان پرداخت چنین وامی تنها برای مدتی مشکل را برطرف می‌کند و راه حلی موقتی است. 

قرار است درباره این وام در جلسه بعدی شورای عالی پول و اعتبار تصمیم‌گیری شود، اما قطعه‌سازان خواهان عجله دولت در پرداخت این وامند. 
محمدرضا نجفی منش یکی از اعضای انجمن قطعه‌سازان به خبرگزاری ایسنا گفته شرایط قطعه‌سازان به حدی بد است که ممکن است ادامه وضع فعلی به توقف تولید در صنعت خودرو منجر شود. او در پاسخ به منتقدان می‌گوید این تسهیلات علاوه بر نجات صنعت خودرو باعث برگشت بدهی‌ قطعه‌سازان به نظام بانکی خواهد شد و در صورت کمک نکردن دولت امنیت شغلی تعداد کثیری از شاغلان در بخش‌های خودروسازی و قطعه‌سازی به خطر میفتد.